Informace týkající se Evropské unie
V dané oblasti naleznete informace týkající se Evropské unie, které se nějakým způsobem dotýkají činnosti obcí, ať už ve zcela obecné rovině či již konkrétmími povinnostmi či oprávněními. Cílem je přiblížit obcím informaci z činnosti EU včetně odkazů na nejdůležitější internetové stránky, na kterých je možné naleznout podrobnější informace k EU.
Níže uvedené informace by měly sloužit jako základ pro lepší povědomí o struktuře Evropské unie, institucích, právu či finančních tocích.
- zdroje informací o EU
Na webových stránkách Úřadu vlády ČR jsou k dispozici kontakty na jednotlivé odbory Úřadu vlády zabývající se problematikou EU. Obsahuje také informace o aktuálním dění v EU, některé dokumenty a přístup do Informačního systému pro aproximaci práva (ISAP), který je určen pro informační podporu aktivit souvisejících s procesem harmonizace českých právních předpisů s předpisy ES. Jeho hlavním cílem je poskytovat uživatelům zejména aktuální informace o platné legislativě ES/EU a ostatních souvisejících dokumentech a jejich českých překladech.
Webové stránky spravované Ministerstvem zahraničních věcí Euroskop jsou oficiálním a komplexním zdrojem informací o členství ČR v EU.
Eurokurýr – časopis v elektronické podobě vycházející jednou za dva měsíce, přinášející informace o činnosti české veřejné správy v oblasti EU. Mimo centrální úroveň státní správy se bulletin zaměřuje na regiony a soustředí se nejen na využívání strukturálních fondů a evropských programů.
Oficiální portál Zastoupení Evropské komise v ČR poskytující kontakty v záležitostech EU, aktivity Zastoupení Evropské komise a Informačního centra EU v Praze, informace o pořádaných přednáškách a seminářích.
Základním úkolem Stálého zastoupení je hájit a zastávat zájmy ČR v EU, koordinovat politiku unijní s politikou národní, zabezpečovat komunikaci mezi orgány státní správy ČR a institucemi EU.
Stránky s informacemi o přistoupení ČR k EU se zaměřením na informace pro malé a střední podnikatele.
Hlavní informační portál EU. Poskytuje aktuální zpravodajství o záležitostech EU, podstatné informace o evropské integraci, přístup k webovým stránkám všech institucí EU a možné konzultace platné komunitární legislativy.
Internetový portál Eur-lex poskytuje přímý bezplatný přístup k právu EU. Systém umožňuje nahlédnout do Úředního věstníku EU a obsahuje kromě jiného smlouvy, právní předpisy, zvykové právo a návrhy právních předpisů. Až na některé, zvláště starší předpisy, lze nalézt znění předpisů v českém jazyce.
EurActiv je největší celoevropský internetový portál, který je svým obsahem zaměřen výlučně na zpravodajství o evropských veřejných záležitostech určené nejen pro experty ale i pro širší veřejnost.
EurActiv.cz je český informační portál o dění v EU. Poskytuje přehledný soubor aktuálních článků a analýz z různých oblastí evropské politiky v českých souvislostech. Státní správě, firmám, médiím i neziskovým organizacím zprostředkovává přístup k dalším relevantním informacím o evropském integračním procesu.
Webové stránky o právu a EU se zajímavými články, dokumenty, odkazy a informacemi pro studenty.
European Voice je nezávislý internetový časopis podávající každý týden informace o všem, co se děje v EU.
The European Institute of Public Administration (EIPA) - Evropský institut pro veřejnou správu je nezávislým institutem pořádajícím kursy a výzkumy o veřejné správě a evropských záležitostech, zajišťující škálu služeb veřejné správě členských států a kandidátských zemí, stejně tak jako institucím EU.
Úřad pro úřední tisky Evropských společenství je vydavatelství orgánů a jiných institucí EU. Zodpovídá za vydávání a šíření publikací EU ve všech podobách a všemi prostředky včetně Úředního věstníku.
EU Bookshop je elektronická služba umožňující přístup k publikacím institucí, agentur a úřadů EU. Mimo on-line knihkupectví nabízí také on-line katalog publikací vydaných za poslední tři roky a archiv všech publikací EU. EU Bookshop umožňuje uživatelům vyhledávat publikace EU, objednávat je a, kde je to možné, také si je stahovat
internetové stránky zabývající se možnosti získání dotací z fondů EU.
- instituce EU
European Parlament - Evropský parlament reprezentuje občany členských států.
Konzultativní a ve vybraných oblastech také spolurozhodovací orgán.
Council of the EU - Rada EU je orgánem legislativním složeným ze zástupců členských států - ministrů. Přijímá směrnice a nařízení, v některých případech společně s Evropským parlamentem.
European Comission - Evropská komise je orgánem exekutivním, který má navíc pravomoc legislativní iniciativy. Jde také o orgán kontrolní, který dohlíží nad dodržováním práva ES. Může vydávat nařízení týkající se hospodářské soutěže; zastupuje ES ve vztazích navenek
European Court of Justice - Posláním Evropského soudního dvora je zajišťovat dodržování práva při výkladu a provádění smluv zakládajících ES, jakož i právních předpisů přijatých příslušnými orgány ES. Za účelem řádného plnění tohoto úkolu byly Soudnímu dvoru svěřeny, mimo jiné, široké soudní pravomoci, které vykonává v rámci různých druhů žalob. Soudní dvůr je zejména příslušný k rozhodování o žalobách na neplatnost nebo na nečinnost podaných jedním z členských států nebo orgánů, o žalobách pro nesplnění smluvní povinnosti podaných proti členským státům, o řízeních o předběžné otázce nebo o opravných prostředcích proti rozhodnutím Soudu první instance.
European Court of Auditors - Evropský účetní dvůr je samostatnou a nezávislou institucí EU, která přispívá k průhlednosti hospodaření celé EU.
Zastupuje zájmy daňových poplatníků, kontroluje, zda EU vynakládá prostředky ze svého rozpočtu podle rozpočtových pravidel a předpisů a na účely, pro které byly tyto výdaje určeny.
Committee of the Regions - Výbor regionů je pomocným orgánem ES, který umožňuje regionům účastnit se rozhodovacího procesu. Musí být konzultován v záležitostech vztahujících se k transevropským sítím, veřejnému zdravotnictví, vzdělání, mládeži, kultuře a k hospodářské a sociální soudržnosti. Výbor ovšem také může převzít iniciativu a podávat svá stanoviska v záležitostech, které se týkají měst a regionů, jako je např. zemědělství a ochrana životního prostředí.
European Economic and Social Committee - Hospodářský a sociální výbor je pomocným orgánem ES s poradními pravomocemi, mající právo vydávat stanoviska k jakékoliv záležitosti týkající se ES. Na žádost Evropského parlamentu, Komise a Rady dohlíží na fungování vnitřního trhu a upozorňuje na jeho selhání.
European Ombudsman - Evropský ombudsman řeší stížnosti občanů EU nebo osob žijících na území EU na práci Evropské komise či Evropského parlamentu. Zabývá se průtahy ve správním řízení a průběhem konkurzů na místa v bruselské administrativě.
European Investment Bank - Evropská investiční banka je finanční institucí EU poskytující dlouhodobé investiční úvěry podporující vyvážený hospodářský vývoj a integraci EU. Hlavní úlohou banky je podpora regionálního rozvoje a dvě třetiny z celkového objemu půjček jsou poskytovány na investice v regionech, které zaostávají nebo je čeká průmyslový pokles.
European Central Bank - Evropská centrální banka definuje a uskutečňuje měnovou politiku ES, provádí devizové operace, spravuje oficiální rezervy cizích měn členských států a podporuje hladký chod platebních systémů. Současně hraje úlohu vůči orgánům ES a jednotlivých členských států v oblastech, které spadají do oblasti její působnosti, především v oblastech týkajících se národní nebo komunitární legislativy.
· výběr základních právních předpisů ES vztahujících se k regionální politice
- Smlouva o založení ES -dané dokumenty jsou k dispozici i ke stažení ve složce "Soubory ke stažení"
Smlouva o založení Evropského společenství (1957) (Římská smlouva)
přijata 25. 3. 1957, současné znění z 2. 10. 1997
přijatý 28. 2. 1986, v platnost vstoupil 1. 7. 1987 – v členských zemích začal fungovat jednotný vnitřní trh
Smlouva o Evropské unii - Maastrichtská smlouva (1992)
přijata 7. 2. 1992, platná od 1. 11. 1993, současné znění z 2. 10. 1997 – smlouva na jejímž základě vznikla EU
přijata 17. 6. 1997, v platnost vstoupila 1. 5. 1999
Podepsaná 26. února 2001, v platnost vstoupila 1. února 2003;
- Smlouva o Ústavě pro Evropu - dané dokumenty jsou k dispozici i ke stažení ve složce "Soubory ke stažení"
konečný text podepsaný hlavami států a vlád členských států EU v Římě 29. října 2004
- Smlouva o přistoupení ČR k EU - dané dokumenty jsou k dispozici i ke stažení ve složce "Soubory ke stažení"
Text smlouvy podepsané 16. dubna 2003 v Aténách (Akt o přístoupení, přílohy, protokoly)
Shrnutí zpracované Ministerstvem zahraničních věcí ČR
- Nařízení Rady nebo Komise týkající se veřejné podpory, strukturálních fondů - dané dokumenty jsou k dispozici i ke stažení ve složce "Soubory ke stažení"
NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 659/1999
ze dne 22.března 1999, kterým se stanoví prováděcí pravidla k článku 93 Smlouvy o ES
NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 794/2004
ze dne 21. dubna 2004, kterým se provádí nařízení Rady (ES) č. 659/1999, kterým se
stanoví prováděcí pravidla k článku 93 Smlouvy o ES
NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 68/2001
ze dne 12. ledna 2001, o použití článků 87 a 88 Smlouvy o ES u poskytování podpor na vzdělávání
NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 70/2001
ze dne 12. ledna 2001, o použití článků 87 a 88 Smlouvy o ES u státní podpory malého a středního podnikání
NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 364/2004
ze dne 25. února 2004, kterým se mění nařízení (ES) č. 70/2001, pokud jde o rozšíření jeho rozsahu tak,
aby zahrnovalo podporu určenou na výzkum a vývoj
NAŘÍZENÍ KOMISE (ES) č. 2204/2002
ze dne 12. prosince 2002 o použití článků 87 a 88 Smlouvy o ES na státní podporu zaměstnanosti
- oznámení a stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v oblasti veřejné podpory, případně i stanoviska a vyrozumění jednotlivých ministerstev o evropských záležitostech dotýkajících se krajů a obcí či stanoviska a materiály Krajského úřadu Královéhradeckého kraje dotýkající se uvedené problematiky
-
Studie - veřejná podpora - informativní materiál k problematice veřejných podpor zpracovaný pro potřeby Královéhradeckého kraje - uvedený materiál je ke stažení v přílohách
- aktuality – krátké zprávy o aktuálních událostech v EU dotýkajících se územních samosprávných celků, popř. i o budoucích změnách a vývoji v EU
Soubory ke stažení
- Konsolidované znění smluv-Lisabon (pdf, 1542 kB, 25.3.2009)
- Lisabonská smlouva (pdf, 1761 kB, 25.3.2009)
- STUDIE VEŘEJNÁ PODPORA (doc, 231 kB, 17.3.2006)
- Nařízení 2204.2002 (doc, 146 kB, 16.3.2006)
- Nařízení 794.2004 (doc, 921 kB, 16.3.2006)
- Nařízení 659.1999 (doc, 107 kB, 16.3.2006)
- Nařízení 364.2004 (doc, 106 kB, 16.3.2006)
- Nařízení 70.2001 (doc, 108 kB, 16.3.2006)
- Nařízení 69 - 2001 (doc, 54 kB, 16.3.2006)
- NAřízení 68.2001 (doc, 108 kB, 16.3.2006)
- Smlouva o přistoupení - text (pdf, 104 kB, 16.3.2006)
- Smlouva_o_pristoupeni_k EU informace z MZV (pdf, 337 kB, 16.3.2006)
- Smlouva_z_Nice (pdf, 401 kB, 16.3.2006)
- Amsterodamska_smlouva (pdf, 980 kB, 16.3.2006)
- Jednotný evropský akt (pdf, 222 kB, 16.3.2006)
- Smlouva_EU (pdf, 485 kB, 16.3.2006)
- SMLOUVA_ES (pdf, 641 kB, 16.3.2006)