Kultura a památková péče

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Odbor je tvořen ze dvou oddělení, která vykonávají činnost v oblasti kultury a cestovního ruchu, památkové péče a kulturních a kreativních odvětví.

vedoucí odboru: Mgr. Kateřina Churtajeva
e-mail: kchurtajeva@kr-kralovehradecky.cz, tel.: +420 495 817 330, mob.: +420 737 997 977
Odbor je umístěn v budově Galerie Moderního umění v Hradci Králové (Tomkova 139/9, 500 03 Hradec Králové).

Informace o činnosti jsou popsány v článku Činnost odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

4.9.2023

Muzeum války 1866 se kvůli rekonstrukci expozice uzavře

Muzeum války 1866 na Chlumu na Královéhradecku bude uzavřeno kvůli dlouho připravované rekonstrukci stálé expozice. Interiéry bude možné naposledy navštívit v neděli 29. října 2023. Po uzavření bude zahájeno vystěhování sbírkových předmětů, exponátů i mobiliáře. Práce na nové expozici začnou na začátku roku 2024.

29.8.2023

Muzeum východních Čech připravuje moderní digitalizaci krajských sbírek

Muzeum východních Čech v Hradci Králové pořídí pro své digitalizační centrum a pro ostatní krajem zřizovaná muzea a galerie moderní vybavení určené k digitální dokumentaci sbírkových předmětů. Sbírky, které tyto instituce spravují, jsou totiž krajským majetkem. Modernizaci techniky schválila 31. července Rada Královéhradeckého kraje.

15.8.2023

Tři staletí od úmrtí Jana Blažeje Santiniho-Aichela připomene výstava Barokní génius ve východních Čechách

Putovní výstava Genius českého baroka Jan Blažej Santini-Aichel a jeho dílo ve východních Čechách poprvé souhrnně představuje působení Santiniho v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a připomíná významné milníky v dějinách českého umění a kultury. Zhlédnout výstavu lze do 20. srpna na zámku v Novém Městě nad Metují, poté se přesune na zámek v Rychnově nad Kněžnou.

10.8.2023

Hrozně bychom si přáli, aby bez plastů nebyl jenom samotný festival, ale i městský areál kolem

Když se řekne Brutal Assault, většina lidí si vybaví tvrdou hudbu, černou barvu a pevnost Josefov. Jeden z největších metalový festivalů u nás však v sobě skrývá daleko víc. V rozhovoru s ředitelem festivalu Tomášem Fialou se dozvíte o tom, co je velmi dobře známo návštěvníkům, avšak možná již méně známé širší veřejnosti, a to je ekologická stránka festivalu, na které si pořadatelé náležitě zakládají.

2.8.2023

Klášterní zahradu v Opočně oživí diskuze, koncert i výstava

Komunitní zahrada kapucínského kláštera v Opočně nabídne několik dalších důvodů k návštěvě. Nejen místní občané, ale další zájemci budou mít příležitost se ve čtvrtek 3. srpna znovu zapojit do diskuze o novém využití kláštera. Setkání doplní neformální grilovaní, při kterém organizátoři představí výsledky z první veřejné diskuse k nedávno otevřenému unikátnímu klášternímu prostoru v centru Opočna. Návštěvníci zahrady také uvidí výstavu Pětiletka běsů o osudech pamětníků z Královéhradeckého kraje a večer si poslechnou koncert oblíbeného písničkáře Michala Horáka. Vstup na tyto akce je volný a tento program vhodně doplní tradiční opočenskou pouť Porcinkuli.

2.8.2023

Dnes jsou vstupy do řady kulturních institucí v Královéhradeckém kraji zdarma

Lidé dnes mohou navštívit více než dvě desítky muzeí, galerií či hvězdáren v Královéhradeckém kraji zdarma. Každou první středu v měsíci totiž platí volný vstup do vybraných kulturních institucí v regionu. Akci spustil kraj na konci loňského roku společně s jeho kulturními organizacemi. Postupně se k nim přidaly i další galerie a muzea, která kraj nezřizuje. Dnes v hlavní sezoně dovolených, si tak mohou milovníci umění či historie zpříjemnit zážitek z návštěvy milým bonusem.

29.6.2023

Kulturní deník provede návštěvníky po zajímavých akcích v regionu

Zájemce o jedinečné akce v regionu provede nový zážitkový deník kulturních akcí s trvalou záštitou Rady Královéhradeckého kraje. Turisté se v praktické brožuře mohou nechat inspirovat tradičními a oblíbenými festivaly i koncerty a také díky němu lze vyhrát zajímavé ceny.

21.6.2023

Dědictví zavazuje: 3. ročník ceny památkové péče

Královéhradecký kraj vyhlásil cenu památkové péče letos potřetí. V letošním ročníku změnil její název na Hereditas obligat (česky: Dědictví zavazuje). Jejím prostřednictvím chce kraj ještě více upozornit a zviditelnit výjimečné příběhy lidí, kteří se do záchrany často zapomenutých nebo zanedbaných památek nezištně pouštějí.