Protidrogová politika - archiv
Více než osmdesát účastníků z řad škol i školských zařízení, neziskových organizací a dalších subjektů se v pondělí 15. října 2012 sešlo v prostorách Krajského úřadu k příležitosti konání konference na téma „Dítě a droga“.
V souvislosti s aktuální sérií otrav metanolem a vyhlášené obecné prohibici by sekretariát Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky chtěl touto cestou požádat o spolupráci nejen adiktologické služby, jejichž primární cílovou skupinou jsou uživatelé alkoholu, ale také služby, které jsou primárně zaměřeny na uživatele nealkoholových drog, ale mezi svými klienty mohou mít problémové uživatele alkoholu.
Uživatel drog v lékárně nemusí nutně znamenat riziko. Ne každý závislý přichází do lékárny s úmyslem krást nebo nakupovat léky s obsahem pseudoefedrinu ve velkém. V každém případě se vyplatí, aby byl personál dobře připraven na kontakt s touto specifickou klientelou a uměl v případě potřeby nejen adekvátně reagovat, ale také kvalifikovaně poradit a odkázat na službu, která může závislému pomoci. Jak se ukazuje, zájem o tuto problematiku se u lékárenského personálu zvyšuje. Jednou z možností, jak načerpat zkušenosti a informace, je spolupráce s organizacemi, které se drogovou problematikou zabývají. První zkušenosti již sbírají některé z královéhradeckých lékáren, které začaly své poznatky sdílet a zahájily spolupráci s občanským sdružením Laxus.
Občanské sdružení Laxus realizovalo v letech 2010, 2011 i 2012 v Královéhradeckém kraji monitoring lékáren, s cílem zjistit možnosti jejich zapojení do systému služeb pro injekční uživatele drog.
Povinnost krajů zpracovat v samostatné působnosti a ve spolupráci se státními orgány i s orgány obcí strategii protidrogové politiky je uložena v § 22 odst. 1 písm. b) zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami.
Výroční zpráva o realizaci protidrogové politiky v kraji je určena pro laickou i odbornou veřejnost. Je zdrojem základních informací o koordinaci a institucionálním zajištění protidrogové politiky v kraji, koncepčních opatřeních, spolupráci s obcemi, finančním zajištění a finančních deficitech protidrogové politiky, charakteristice drogové scény, síti služeb pro uživatele drog a aktivitách realizovaných kraji v oblasti protidrogové politiky (např. vzdělávání, analýzy, rozvojové projekty apod.).
Souhrnné stanovisko kraje k projektům protidrogové politiky předkládaným v rámci dotačního řízení Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky na rok 2008
Strategie protidrogové politiky Královéhradeckého kraje na období 2008 – 2010
V této části našeho webu můžete vyhledat kontakty na zařízení pomoci, poradenství a prevence podle jednotlivých okresů Královéhradeckého kraje.
Přejeme Vám, aby Vám naše mapa zařízení pomohla při řešení Vašeho problému