Kultura a památková péče
Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Odbor je tvořen ze dvou oddělení, která vykonávají činnost v oblasti kultury a cestovního ruchu, památkové péče a kulturních a kreativních odvětví.
vedoucí odboru: Mgr. Kateřina Churtajeva
e-mail: kchurtajeva@khk.cz, tel.: +420 495 817 330, mob.: +420 737 997 977
Odbor je umístěn v budově Galerie Moderního umění v Hradci Králové (Tomkova 139/9, 500 03 Hradec Králové).
Informace o činnosti jsou popsány v článku Činnost odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Ve vstupní hale Krajského úřadu Královéhradeckého kraje je aktuálně přístupná výstava návrhů pro rekonstrukci a možnou budoucí podobu josefovských kasáren. Návrhy připravili studenti architektury Technické univerzity v Liberci a Českého vysokého učení technického v Praze, kteří své práce zároveň na půdě kraje představili.
Do Královéhradeckého kraje zavítal ministr kultury Martin Baxa. Při této příležitosti navštívil Galerii moderního umění, opravené Gayerovy kasárny a Muzeum východních Čech. Během jednání představitelé kraje a krajských organizací ministra seznámili s úspěšnými projekty i s investičními plány v oblasti kultury, které kraj má. Jedním z nich je například záchrana josefovských kasáren.
Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové zahájila hlavní letošní výstavu, která představuje díla Věry Jičínské. Výstava potrvá do 10. září a doprovodí ji monografická publikace, jejíž autorkou je kurátorka výstavy Martina Pachmanová, informovali dnes ČTK zástupci hradecké GMU. Jičínská žila v letech 1898–1961 a patřila k první generaci umělkyň, které se po vzniku samostatného Československa začaly prosazovat a kterým bylo umožněno akademické studium.
Regionální muzeum a galerii v Jičíně čeká historická proměna, na jakou čekaly jeho expozice 30 let. Letos v září se muzeum pustí do modernizace svých expozic, které přinesou novátorství, hravost i interaktivitu a budou tak splňovat nároky muzejnictví 21. století. Rekonstrukce vyjde na bezmála 40 milionů korun. Z toho 33 milionů korun pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), zbytek zaplatí Královéhradecký kraj.
V sobotu 1. dubna se po zimní pauze otevřely brány památek a začala hlavní návštěvnická sezóna roku 2023. Objektů, které Národní památkový ústav (NPÚ) spravuje, je mnoho, ale to „největší“ slavnostní otevření se odehrálo na státním zámku Hrádek u Nechanic v našem regionu. Nebylo to náhodou.
Soutěž Knihovna roku Královéhradeckého kraje je organizována pro knihovny v malých sídlech do 7,5 tisíce obyvatel, navazuje na pravidla a principy celostátní soutěže Knihovna roku a Vesnice roku. Cílem je ocenit nejlepší knihovny, jejich kvalitní knihovní služby a pestrou nabídku vzdělávacích a kulturních aktivit zaměřenou na místní komunitu. Vítězné knihovny budou pro ostatní knihovny příkladem dobré praxe a ocenění jsou povzbuzením pro knihovníky v jejich další práci.
V rámci tradiční kampaně na podporu čtenářství Březen – měsíc čtenářů se Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové připojila k výzvě Královéhradeckého kraje na podporu volnočasových aktivit a nabízí lidem v dnešní složité době snazší přístup ke kultuře.
Kodymův národní dům v Opočně bude od 17. do 19. března dějištěm mezinárodní konference, která nabídne místním vzdělávací semináře se zaměřením na revitalizaci kulturního dědictví, inovativní využití památek a jejich udržitelný rozvoj. Ty přinesou do města nové pohledy na oživení bývalého kapucínského kláštera. Seminářů se zúčastní vedle široké veřejnosti, zástupců místní samosprávy či českých odborníků také zástupci norského partnera projektu Komunitní zahrada kapucínského kláštera v Opočně.
Od prosince loňského roku mají lidé v Královéhradeckém kraji možnost každou první středu v měsíci navštívit vybraná muzea či galerie zdarma. Ke dvacítce kulturních institucí se postupně přidávají další – od března Galerie „M“ ve Vrchlabí a tkalcovské muzeum Dům pod jasanem v Trutnově. Od května lidem volný vstup v první středu umožní také Městské muzeum Loreta v Chlumci nad Cidlinou a Vlastivědné muzeum v Dobrušce.
Zaměstnanci krajských příspěvkových organizací a Královéhradeckého kraje v oblasti kultury a památkové péče se díky získané akreditaci programu Erasmus+ v oblasti mobilit ve vzdělávání dospělých budou moci účastnit zahraničních výměnných pobytů, případně si pozvat zahraniční experty do našeho regionu. Kraj uspěl v žádosti o akreditaci spolu s 11 dalšími organizacemi z České republiky z celkových 19.