Žádost o informace na téma náhrada škody způsobená zvláště chráněnými živočichy
Váš dopis ze dne | Vaše značka (č. j.) Naše značka (č. j.) Hradec Králové
15. 2. 2012 IZ-8/VZ/2012 27. 2. 2012
Odbor | oddělení Vyřizuje | linka | e-mail
vnitra a krajský živnostenský úřad | oddělení stížností a dozoru obcí | Mgr. Vladimír Kučera | 585 | vkucera@kr-kralovehradecky.cz
Odpověď na Vaši žádost o informace ze dne 15. 2. 2012
Vážená paní,
Krajský úřad Královéhradeckého kraje se sídlem v Hradci Králové (dále jen „krajský úřad“) obdržel dne 20. 2. 2012 Vaši žádost podle zákona číslo 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „InfZ“), v níž žádáte poskytnutí informací na téma náhrada škody způsobená zvláště chráněnými živočichy podle zákona číslo 115/2000 Sb., o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o náhradě škody“) a zodpovězení konkrétních 5 dotazů.
1) Jaká částka byla celkově vyplacena v Královéhradeckém kraji na náhradách škod podle zákona o náhradě škody za roky 2009, 2010 a 2011.
2) Je možné zjistit, kolik prostředků bylo v Královéhradeckém kraji vyplaceno za jednotlivé roky 2009, 2010 a 2011 za jednotlivé druhy (kormorán, vydra,...).
3) Jsou v současné době na území Královéhradeckého kraje povoleny nějaké výjimky ze zákazů u zvláště chráněných druhů živočichů podle ustanovení § 56 zákona číslo 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o ochraně přírody a krajiny“) (zejm. odstřel kormorána velkého). Případně chystáte opaření obecné povahy týkající se povolení odstřelu kormorána velkého podle ustanovení § 56 odst. 4 zákona o ochraně přírody a krajiny (jako je tomu např. v Jihomoravském kraji).
4) Byla v Královéhradeckém kraji někdy nahrazována škoda podle ustanovení § 58 zákona o ochraně přírody a krajiny (příp. zároveň s náhradou škody podle zákona o náhradě škody – podle ustanovení § 58 odst. 5 zákona o ochraně přírody a krajiny).
5) Setkáváte se v praxi s nějakými problémy ohledně náhrady škody podle zákona o ochraně škody, například se snahou zneužívat stávající právní úpravu? Máte nějaké postřehy nebo náměty, jak stávající právní úpravu zlepšit.
Odbor vnitra a krajský živnostenský úřad, oddělení stížností a dozoru obcí zaevidovalo žádost pod čj. IZ-8/VZ/2012 a s ohledem na její obsah ji předalo k vyjádření věcně příslušnému odboru krajského úřadu, odboru životního prostředí a zemědělství.
Odbor životního prostředí a zemědělství krajského úřadu připravil požadované informace.
K otázkám pod bodem 1) a 2) vypracoval odbor životního prostředí a zemědělství přehlednou tabulku Náhrady za škody způsobené vybranými zvláště chráněnými živočichy v Královéhradeckém kraji od roku 2001 včetně, v níž jsou uvedeny jak konkrétní částky tak rozdělení podle jednotlivých živočichů. Tabulku Vám zasíláme v příloze.
K otázce pod bodem 3) odbor životního prostředí a zemědělství uvedl, že výjimky ze zákazů u zvláště chráněných druhů živočichů podle ustanovení § 56 zákona o ochraně přírody a krajiny povoloval pouze konkrétními rozhodnutími a nikoli opatřením obecné povahy. Jednotlivá rozhodnutí o výjimkách Vám zasíláme v příloze s anonymizovanými osobními údaji. Vzhledem k tomu, že jste nežádala přímo kopie rozhodnutí a tyto Vám jsou poskytnuty, byť ve smyslu Vaší žádosti, avšak nad její rámec, krajský úřad nepřikročil při anonymizaci osobních údajů k vydávání rozhodnutí ve smyslu ustanovení § 15 a § 8a InfZ. V příloze Vám zasíláme 15 anonymizovaných rozhodnutí dle ustanovení § 56 zákona o ochraně přírody a krajiny.
K otázce pod bodem 4) odbor životního prostředí a zemědělství uvedl, že mu není známo, že by v Královéhradeckém kraji nebyla prostřednictvím krajského úřadu uplatněna náhrada škody dle ustanovení § 58 zákona o ochraně přírody a krajiny. Pokud taková náhrady škody uplatněna byla, pak to bylo u Ministerstva životního prostředí České republiky, které má náhradu újmy dle ustanovení § 58 zákona o ochraně přírody a krajiny v kompetenci.
K otázce pod bodem 5) odbor životního prostředí a zemědělství sdělil, že problémem při náhradách škod je fakt, že náhrada se neposkytuje i za náklady spojené s prokázáním škody (sčítači kormoránů, znalecké posudky apod.). Zvláště u škod způsobených vydrou cena znaleckého posudku mnohdy přesahuje škodu způsobenou vydrou a v mnoha případech tak o proplacení škody není požádáno, neboť by to pro poškozený subjekt generovalo další ztráty. Znalecké posudky také nezahrnují nepřímé škody způsobené poraněním a stresováním ryb kormorány a vydrou, takže škodu vyčíslenou znaleckými posudky bere odbor životního prostředí a zemědělství jako oprávněnou, neboť ve skutečnosti je škoda na rybách o dost vyšší. Zatím se odbor životního prostředí a zemědělství nesetkal s pokusem zneužít systém náhrad.
V případě dalších dotazů k problematice náhrady škody způsobené vybranými zvláště chráněnými živočichy podle zákona o náhradě škody se můžete obrátit na příslušného pracovníka krajského úřadu, odboru životního prostředí a zemědělství pana Ing. Josefa Bráta, telefon 495 817 567, e-mail jbrat@kr-kralovehradecky.cz.
Všechny přílohy včetně tohoto dopisu zasíláme dle Vašeho požadavku v elektronické podobě na Vámi uvedený e-mail.
S pozdravem
Ing. Miroslav Vrba, MPA
vedoucí odboru vnitra a krajský živnostenský úřad
Přílohy:
-dle textu
Stránka 2 z 2