Státní občanství ČR

16. 7. 2008 Autor: Mgr. Štěpánka Blažková

Informace v souladu se zákonem č. 106/1999 Sb.

Poskytnutí informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů

K Vaší žádosti o poskytnutí informace, týkající se státního občanství ČR Dr. …….., doručené Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje dne 30.06.2008, sdělujeme následující.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje vydal dne 29.11.2005 pod č.j. VZ/C/257/05 potvrzení ve smyslu ust. § 24 odst. 2 zákona č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky, ve znění pozdějších předpisů, jímž bylo deklarováno, že Dr. ..…. byl státním občanem České republiky do dne svého úmrtí.

V souvislosti s Vaším dotazem, kdy Dr. ……… „prvně a zcela nezpochybnitelně a právoplatně nabyl opět státní občanství“ – zda od 3.12.1992 nebo od 29.11.2005, považujeme v zájmu objasnění charakteru shora zmíněného potvrzení za nezbytné uvést, že podle platné právní úpravy se státní občanství České republiky prokazuje občanským průkazem, cestovním dokladem, osvědčením, popř. potvrzením o státním občanství České republiky, a vysvědčením o právní způsobilosti k uzavření manželství, je-li v něm údaj o státním občanství České republiky uveden. Na rozdíl od osvědčení o státním občanství České republiky, kterým příslušný úřad konstatuje, že daná osoba je státním občanem České republiky, potvrzení o státním občanství České republiky je vydáváno v případě, že bylo zjišťováno státní občanství České republiky a ve výsledné listině je požadováno uvést výsledky provedeného šetření. Potvrzení o státním občanství deklaruje na základě jakého ustanovení a k jakému datu státní občanství konkrétní fyzická osoba nabyla, popř. pozbyla. Potvrzení je tedy vydáváno v případech, kdy je třeba prokázat státní občanství k určitému konkrétnímu datu v minulosti, popř. kdy je třeba prokázat státní občanství osoby odlišné od žadatele. Takové potvrzení tedy není konstitutivním aktem, na jehož podkladě by vznikala nová subjektivní práva či právní povinnosti fyzické osoby, nýbrž pouze aktem deklarujícím k určitému datu existující stav.

Ve světle uvedeného je zřejmé, že Krajský úřad Královéhradeckého kraje o státním občanství Dr. …………. nerozhodoval (ve smyslu jeho opětovného nabytí, jak uvádíte), nýbrž pouze na základě provedeného šetření deklaroval, že jmenovaný byl až do svého úmrtí státním občanem České republiky, přičemž československé státní občanství nabyl podle § 1 bodu 1. úst. zák. č. 236/1920 Sb., kterým se doplňují a mění dosavadní ustanovení o nabývání a pozbývání státního občanství a práva domovského v republice Československé; české státní občanství pak nabyl podle § 2 odst. 2 zákona č. 39/1969 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České socialistické republiky.

Mgr. Štěpánka Blažková
vedoucí oddělení vnitřní správy