Informace o agendě KÚ KHK, odboru sociálních věcí, oddělení sociálních služeb (normy a dokumenty)

21. 7. 2014 Autor: Alena Koukalová

Váš dopis ze dne | Vaše značka (č. j.) Naše značka (č. j.) Hradec Králové

27.06.2014 IZ-37/VZ/2014 11.07.2014

Odbor | oddělení Vyřizuje | linka | e-mail

vnitra a krajský živnostenský úřad |  oddělení stížností a dozoru obcí | Mgr. Alena Koukalová│309 | akoukalova@kr-kralovehradecky.cz

Odpověď na žádost o informace ze dne 27.06.2014

Vážený pane,

dne 30.06.2014 obdržel Krajský úřad Královéhradeckého kraje se sídlem v Hradci Králové (dále jen „krajský úřad“) prostřednictvím e-podatelny Vaši žádost dle zákona číslo 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „InfZ“), kterou žádáte poskytnutí informací o agendě krajského úřadu, odboru sociálních věcí, oddělení sociálních služeb. Konkrétně žádáte o sdělení, jaké dokumenty (normy, standardy) užívá krajský úřad při výkonu funkce sociálně právní ochrany dětí a rodinné politiky, a to v případě posuzování vztahu rodičů a dětí.

Podle jaké závazné normy (číslo normy či pokynu, odkaz na ni) hodnotí úřad, zda jsou projevy rodičů k dětem standardní, či nestandardní; podle jakých norem hodnotí úřad texty, kterými rodiče projevují podporu a náklonnost ke svým nezletilým dětem? Z jakých odborných názorů (publikací, objektivních vědeckých závěrů) výše uvedené, úřadem používané, objektivní normy vycházejí? 

Povinný subjekt zaevidoval Vaši žádost pod čj. IZ-37/VZ/2014, posoudil ji a konstatoval, že se jedná o žádost o informace ve smyslu InfZ a obsahuje potřebné náležitosti dle ustanovení § 14 InfZ. O vyjádření a předání podkladů k vyřízení žádosti byl požádán věcně příslušný odbor sociálních věcí krajského úřadu.

Odbor sociálních věcí, oddělení sociálních služeb a sociálně právní ochrany dětí, krajského úřadu k Vaší žádosti o informace sděluje následující.

K dotazu, jaké dokumenty (normy, standardy) užívá krajský úřad při výkonu funkce sociálně-právní ochrany dětí a rodinné politiky, a to v případě posuzování vztahu rodičů a dětí krajský úřad sděluje, že při výkonu sociálně-právní ochrany dětí používá zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, Instrukci Ministerstva práce a sociálních věcí č.j. 21-12242/2000 ze dne 15. března 2000, kterou se stanoví rozsah evidence dětí a obsah spisové dokumentace o dětech vedené orgány sociálně-právní ochrany dětí a obsah spisové dokumentace o žadatelích o osvojení a o svěření dítěte do pěstounské péče, jak vyplývá ze změn provedených Směrnicí č.j. 21-42246/2002 ze dne 29. října 2002, 2. Směrnice Ministerstva práce a sociálních věcí č.j. 2013/26780-21 ze dne 19. září 2013 o stanovení rozsahu evidence dětí a obsahu spisové dokumentace o dětech vedené orgány sociálně-právní ochrany dětí a o stanovení rozsahu evidence a obsahu spisové dokumentace v oblasti náhradní rodinné péče, zákon o rodině č. 94/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů (již neúčinný, využíván v řízeních, která byla dle tohoto předpisu zahájena), zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Váš další dotaz: podle jaké závazné normy (číslo normy či pokynu, odkaz na ni) hodnotí úřad, zda jsou projevy rodičů k dětem standardní, či nestandardní; podle jakých norem hodnotí úřad texty, kterými rodiče projevují podporu a náklonnost ke svým nezletilým dětem? Z jakých odborných názorů (publikací, objektivních vědeckých závěrů) výše uvedené, úřadem používané, objektivní normy vycházejí? 

K tomuto krajský úřad uvádí, že standardní či nestandardní projevy jsou hodnoceny podle zákona o č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, kdy předním hlediskem je zájem a blaho dítěte, ochrana rodičovství a rodiny a vzájemné právo rodičů a dětí na rodičovskou výchovu a péči.

S pozdravem

Ing. Miroslav Vrba, MPA

vedoucí odboru vnitra a krajský živnostenský úřad