Ochranné pásmo zámku Skalka
Rozhodnutí o určení ochranného pásma zámku Skalka u Dobrušky. Obec s rošířenou působností: DOBRUŠKA
Odbor kultury Okresního národního výboru v Rychnově nad Kněžnou
-------------------------------------------------------------------------------------------
Č.j. : kult/174/86 Dne 26. června 1986
Městský národní výbor
D o b r u š k a
------------------
Okresní národní výbor v Rychnově nad Kněžnou, odbor kultury, jako výkonný orgán památkové péče, v dohodě s dotčenými orgány, v souladu s návrhem KSSPPOP Vč kraje v Pardubicích a po dohodě s odborem výstavby a územního plánování ONV Rychnov n. Kn., komisí životního prostředí a MěstNV Dobruška vydává ve smyslu § 5 odst. 2 zákona č. 22/1958 Sb., o kulturních památkách a vyhlášky MŠK ČSR č. 118/1959 Ú.l., o památkových ochranných pásmech a v souladu s § 33 odst. 2 zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu toto
r o z h o d n u t í :
Okresní národní výbor, odbor kultury v Rychnově nad Kněžnou určuje památkové ochranné pásmo pro nemovitou kulturní památku, státní zámek Skalka, zapsanou ve státním seznamu nemovitých kulturních památek pod rejstříkovým číslem 2381/1, která se nachází na pozemku katastrální území Podbřezí, č. parc. 57.
A. Vymezení památkového ochranného pásma:
Hranice vychází 300 m jižně od rohu zámku – u silnice roh rybníka č.p. 39, pokračuje kolem rybníka směrem severovýchodním (SV) ve vzdálenosti asi 15 m od náhodu – dále po hranici lesní poruby 228 sleduje směr náhonu až ke splavu na Zlatém potoce. Zde přechází po hrázi na druhý břeh, pokračuje podél zdi židovského hřbitova v délce 120 m až na lesní cestu 246/4, kde se lomí na západ až k silnici. Přechází směrem SZ přes silnici po katastrální hranici a po polní cestě v délce 220 m. Zde před rozcestím se lomí směrem JZ přes polní hon č. 283 a 287/1 v dílce 700 m (od zámeckého statku 200 m) až na polní cestu 295/9 dále nižním směrem přes louku a přes řeku na role lesa p.č. 692 a po jižní straně lesa sleduje tok řeky proti proudu směr JV kolem lesa p.č. 51, 800 a 797/4 přes silnici 901/1 směrem V k jihovýchodnímu roku rybníka u silnice p. č. 39.
Rozhodnutí o prohlášení ochranného pásma oznámí Okresní národní výbor, odbor kultury v Rychnově n. Kn. příslušnému středisku Geodézie n.p. pro okres Rychnov n. Kn. k vyznačení hranice do odpovídajících mapových a evidenčních operátů, kde se rovněž poznamená rozhodnutí o zřízení ochranného pásma.
Příslušný orgán územního plánování vyznačí hranici ochranného pásma ve výkresech územně plánovací dokumentace a dalších plánech, jimiž se řídí výstavba a přestavba území.
Rozhodnutí o zřízení ochranného pásma jsou uloženy u :
- odboru kultury Vč KNV v Hradci Králové
- odboru výstavby a územního plánování ONV Rychnov n. Kn.
- odboru kultury ONV Rychnov n. Kn.
- odboru školství a kultury v Dobrušce
- stavebního úřadu MěstNV Dobruška
- KSSPPOP Pardubice
- Státní ústav památkové péče a ochrany přírody v Praze
- Geodézie – středisko pro okres Rychnov n. Kn.
kde je také možnost do nich nahlédnout.
V souladu s § 3 vyhlášky č. 118/1959 Ú.l. o památkových ochranných pásmech budou vlastníci nebo trvalí uživatelé nemovitostí ležících v ochranných pásmech seznámeni způsobem v místě obvyklým. Doklad o vyhlášení bude založenu odboru kultury ONV v Rychnově n. Kn.
B.
Podmínky ochrany :
1. Při pořizování územně plánovací, přípravné a projektové dokumentace, při provádění staveb a stavebních úprav, zásazích do utváření terénu a zeleně je nutno dbát, aby nebyla změnami půdorysné, hmotové a výškové konfigurace zástavby a přírodních prvků v území ochranného pásma oslabena nebo porušena krajinná kompozice, měřítko a panorama prostředí státního zámku.
2. Předem je nutno projednat zásadní změny ve způsobu obhospodařování a využití nemovitostí v ochranném pásmu, eventuelně změny v půdním a lesním hospodářství apod.
3. V ochranném pásmu nelze umísťovat zařízení a stavby, které by svými důsledky narušovaly životní prostředí státního zámku. Jedná se zejména o stavby vodohospodářské, zakládání lomů, vedení vysokotlakých plynovodů, ropovodů, veškerá nadzemní vedení, znečišťování ovzduší a vod, únik škodlivých látek, hluk, vibrace, zápach, veškeré druhy záření, hromadění odpadků apod.
4. Jinak vlastnická práva ani dosavadní způsob obhospodařování nemovitostí v ochranném pásmu nejsou dotčena. Vlastníci, případně uživatelé objektů jsou povinni udržovat je v řádném stavu. Při změně vlastníků nebo uživatelů movitostí ležících v ochranném pásmu přecházejí podmínky ochrany i na nové uživatele nebo nabyvatele.
5. Dohled nad dodržováním podmínek ochrany v ochranném pásmu zajišťuje ONV v Rychnově n. Kn., odbor kultury, jako výkonný orgán státní památkové péče ve spolupráci s KSSPPOP Pardubice a okresním konzervátorem.
6. Výjimky z podmínek ochrany popř. další změny povoluje ONV v Rychnově n. Kn., odbor kultury v souladu s § 2 vyhl. MŠK ČSR č. 119/1959 Ú.l., o památkových ochranných pásmech.
7. Platnost tohoto rozhodnutí není časově omezena. Zanikne-li důvod vyhlášení ochranného pásma, bude toto novým rozhodnutím vyhlášeno odborem kultury ONV v Rychnově n. Kn.
O d ů v o d n ě n í :
Zřízením ochranného pásma kolem státního zámku Skalka u Dobrušky se sleduje zvýšená ochrana prostředí památky před případnými nepříznivými vlivy z nejbližšího okolí a rušivými zásahy zvláště při stavebních změnách v území vymezeném ochranným pásmem.
P o u č e n í :
Proti tomuto rozhodnutí je možno podat odvolání do 15 dnů od jeho doručení k odboru kultury Vč KNV v Hradci Králové prostřednictvím odboru kultury ONV v Rychnově n. Kn.
Odkladný účinek se s ohledem na ustanovení § 55 odst. 2 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení vylučuje, protože jakákoliv činnost odporující tomuto rozhodnutí by mohla způsobit nenahraditelné škody na kulturní památce a byla by v rozporu s veřejným zájmem.
PhDr. Jan T y d l i t á t
vedoucí odboru kultury ONV