Zastupitelé Královéhradeckého kraje navštívili Dolní Slezsko

10. 6. 2019

Setkat se s polskými partnery a přesvědčit se o tom, jak dobře využívají evropské dotace při zvelebování své země – to bylo cílem delegace složené ze zastupitelů Královéhradeckého kraje, kteří ve dnech 5. a 6. června navštívili Dolní Slezsko. Cestu pro ně zorganizovalo regionální sdružení Euroregion Glacensis, jehož členy jsou města i kraje na obou stranách česko-polských hranic.

Krajská delegace v čele s hejtmanem Jiřím Štěpánem jako první navštívila okresní úřad Kladska, kde se setkala se zástupci místních samospráv. Obě strany projednaly největší česko-polské projekty, mezi které patří dopravní investice, ale také projekty v turistickém ruchu jako například projekt česko-polské hřebenovky, jehož cílem je vybudování rozhleden v příhraničí.

Zastupitelé Královéhradeckého kraje navštívili Dolní Slezsko
Krajská delegace se na okresním úřadu Kladska setkala se zástupci místních samospráv.

Další zastávkou byl palácový komplex v obci Gorzanów. Památka, která vznikla v 16. století, několik desetiletí chátrá. Současný majitel se komplex snaží zrekonstruovat. Pomáhají mu v tom dotace z evropských fondů. Hrad v Gorzanówě vznikl již ve středověku. Komplex čítá více jak 100 pokojů a kolem se rozkládá na 6 hektarů parku.

Muzeum zápalek v Kladské Bystřici bylo dalším cílem, které krajští zastupitelé navštívili. Město bylo v minulosti známé právě díky výrobě zápalek a na opravy jeho historického centra radnice využívá i zdroje z evropských fondů. Průvodkyní české delegace byla starostka Kladské Bystřice Renata Surma.

V doprovodu zástupců místní samosprávy si zastupitelé Královéhradeckého kraje prošli také kolonádu v lázeňském městě Polanica-Zdrój, kam každoročně míří tisíce Poláků a město je tak významným centrem v lázeňské turistice. Zdejší park se rozkládá na ploše 16 hektarů.

Jednou z posledních zastávek byla pevnost Stříbrná Hora z 18. století. Pevnost se nachází v Dolním Slezsku a od Náchoda je vzdálená 65 kilometrů. Postavit ji nechal pruský král Fridrich II. Veliký mezi roky 1765–1777. Budovalo ji na 4 tisíce dělníků. Ve 20. století Poláci začali pevnost rekonstruovat. Doposavad si opravy vyžádaly v přepočtu 50 milionů korun, přičemž část těchto nákladů pokryly evropské dotace.

Na závěr své cesty krajští zastupitelé navštívili město Bardo, kde je přivítal starosta Krzysztof Żegański. Město Bardo spolupracuje s krajskou destinační společností Revitalizace Kuks a společně tak propojují dvě významné turistické oblasti.

Fotogalerie