Zástupci kraje předávali zkušenosti s mezinárodními projekty v Užhorodě
První seminář byl zaměřen na reformu veřejné správy, kompetence obcí a financování územní samosprávy, v rámci semináře došlo k předání mnoha českých zkušeností. Druhý seminář byl zaměřen na možnosti spolupráce na lokální úrovni se zahraničními partnery (především českými) a zdroje financování takovéto spolupráce.
Svaz měst a obcí ČR uspořádal v Užhorodě ve spolupráci se Zakarpatskou oblastní radou a Českým domem regionů dva semináře v rámci mezinárodního projektu DCI-CSO-LA/2019/405-168 „Working together towards empowering local and regional governments for effective development aoutcomes in EU partner countries“, spolufinancovaného Evropskou unií. Jejich cílem bylo posílit kapacity ukrajinských obcí obhajovat jejich zájmy v probíhajícím decentralizačním procesu včetně fiskální decentralizace a vytvořit základ pro hlubší spolupráci mezi ukrajinskými a českými obcemi. Semináře se uskutečnily jako součást Českých dnů, organizovaných v Užhorodě Ústecko-zakarpatskou agenturou.
„Oceňuji především velký potenciál spolupráce v oblasti přenosu dobrých zkušeností z Královéhradeckého kraje do území Zakarpatí pro posílení místního komunitního života a vytváření destinačních managementů vzhledem k narůstajícímu zájmu českých turistů o danou lokalitu,“ zhodnotil výsledek jednání krajský radní Pavel Hečko, odpovědný za oblast regionálního rozvoje, grantů, dotací a cestovního ruchu.
Předávání zkušeností
První seminář byl zaměřen na reformu veřejné správy, kompetence obcí a financování územní samosprávy, v rámci semináře došlo k předání mnoha českých zkušeností.
Druhý seminář byl zaměřen na možnosti spolupráce na lokální úrovni se zahraničními partnery (především českými) a zdroje financování takovéto spolupráce. Na tomto semináři vystoupili dva delegáti z Královéhradeckého kraje. Roman Klíma z krajského oddělení evropských grantů prezentoval možnosti a příklady spolupráce se zahraničními partnery a jejich financování, Radka Nosková z vrchlabského odboru mezinárodní spolupráce a grantů představila mezinárodní projekty realizované ve Vrchlabí.
Na závěr semináře byla podepsána partnerská dohoda mezi Vrchlabím a ukrajinskou obcí Uglja v Ťačivském rajónu k projektu „The Cooperation Krkonoše - Tatry - Karpaty“. Schválenou dotaci ve výši 19 900 eur využijí děti z českých, slovenských, polských a ukrajinských škol, dislokovaných v horských nebo podhorských příhraničních oblastech. Realizace projektu začne v říjnu.
Přítomní účastníci semináře z celé Zakarpatské oblasti se mohli přesvědčit, že možnost získání dotace nemusí být až tak vzdálená. Tento projekt může inspirovat i další potenciální partnery z Královéhradeckého kraje – fond umožňuje realizovat zajímavé a prospěšné mezinárodní projekty v řadě oblastí, a to až se 100% dotací a zálohou předem.
Konzultace projektů
Po úvodním semináři si Roman Klíma vyhradil celý den na individuální konzultace projektových záměrů, o které byl ze strany zakarpatských potenciálních žadatelů značný zájem. Konzultace probíhaly jak v Českém domě, tak i v místě uvažovaných projektových záměrů v Užhorodě a jeho okolí. Prakticky všichni účastníci konzultací by rádi nalezli české partnery z Královéhradeckého kraje pro realizaci společných projektů a to ve všech možných oblastech.
Na tyto semináře a konzultace navázal radní Královéhradeckého kraje Pavel Hečko a vedoucí Odboru regionálního rozvoje, grantů a dotací Ivana Kudrnáčová.
V Českém domě v Užhorodě se uskutečnilo setkání s představiteli Ústecko-zakarpatské agentury, na kterém byly projednány možnosti další spolupráce ve vztahu k různým subjektům Královéhradeckého kraje. Bylo nabídnuto využití Českého domu jako koordinačního místa pro setkání nejen pracovníků veřejné správy, ale i firem, kulturních a vzdělávacích institucí, místních akčních skupin a podobně.
Výstupy z obou seminářů (všechny prezentace, fotografie).