Základy bastionu jsou pod Gayerovými kasárnami velmi dobře zachovalé
Při opravách Gayerových kasáren objevili archeologové pozůstatky bývalé hradecké pevnosti. Základy hradební zdi (tzv. bastionu) a kavalíru jsou velmi dobře zachovalé a po dokončení přístavby muzea je bude moci obdivovat i veřejnost. Kraj plánuje ukončit rekonstrukci bývalého vojenského objektu v roce 2021 a investuje do ní minimálně 282 milionů korun.
„Část bastionu bude zpřístupněna v plánované přístavbě. Tento postup je v souladu s projektovou dokumentací, vydanými povoleními a stanoviskem památkové péče. Celý dosavadní postup proběhl pod dohledem památkářů a podle jejich požadavků budeme postupovat i dále,“ uvedl radní pro investice Václav Řehoř.
Bastion je pětiúhelníková hradba, která tvořila základní prvek pevnosti, jeho výběžky umožňovaly z relativního bezpečí efektivní ostřelování útočícího protivníka.
„Těsně za hradbou stála budova zvaná kavalír. V případě prostoru současných Gayerových a Vrbenského kasáren to byl kavalír č. 33, kde se nacházela pekárna a sklad potravin. Na jeho střeše stálo dělostřelectvo,“ vysvětlil ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Grulich.
Hradby bastionu lícovaly s domky, kde nyní sídlí Boni Pueri a Jitro, vnitřní kavalír lemují budovy, kde sídlí restaurace U Kohouta a hradecký odbor dopravy.
Rakouská armáda začala Hradec Králové přestavovat na bastionovou pevnost v roce 1776. Spolu s Josefovem měl bránit východní Čechy před vpádem Prusů ze Slezska. Vnitřní obvod hradeckého opevnění tvořilo osm bastionů, mezi kterými se táhly spojovací hradby (kurtiny).
„Bitva u Hradce Králové v roce 1866 ukázala další existenci opevnění jako zcela zbytečné. Začalo jednání vedení města s císařskou armádou o zrušení pevnosti a odkupu či převodu vojenských budov do majetku města. Pevnost byla císařským výnosem z 18. dubna 1884 zrušena a do 20. let 20. století z ní nezbylo prakticky nic. Hradečáci hradby nenáviděli, protože jim bránily v rozvoji. Když byla pevnost zrušena, rozebrali z opevnění, co šlo,“ doplnil ředitel Grulich.
Bastion a kavalír pod Gayerovými kasárnami jsou však na hradecké poměry unikátně zachované. Může za to armáda, která prostor po zbořeném opevnění ihned zabrala a začala zde v následujících letech stavět kasárna. Díky tomu se pod vojenskými ubikacemi mohlo dochovat podzemní patro bastionu i kavalíru. Zajímavé je, že tento prostor od zrušení pevnosti až do 90. let minulého století nikdy nebyl civilní a vždy tu sídlila armáda.
Královéhradecký kraj do rekonstrukce Gayerových kasáren investuje minimálně 282 milionů korun. Vzniknou zde nové badatelny a dílny restaurátorů Muzea východních Čech a také moderní muzejní depozitář pro dva miliony sbírkových předmětů.
Kraj ve spolupráci s muzeem také plánuje opravu a otevření sousedních Vrbenského kasáren hlavně pro veřejnost. Projekt na přírodovědeckou a archeologickou expozici severovýchodních Čech a česko-polského příhraničí je již hotový. Interaktivní a rozsáhlá expozice by měla být doplněna také moderní expozicí hradecké pevnosti pod sousedním parkovacím domem. Kraj s muzeem současně jedná s městem Hradec Králové o dalším rozvoji celého areálu do podoby kulturní a kreativní čtvrti (kampusu) krajského města.