Žáci z Česka a Polska společně bránili jadernou elektrárnu

17. 5. 2023

Necelá třicítka žáků průmyslovek z Česka a Polska soustředěně hledí do monitorů a pracuje. Laik by to nepoznal, ale skupina právě svádí těžký boj o jadernou elektrárnu, kterou napadli neznámí hackeři a hrozí přetížením jádra a možnou explozí. Současně je také napadená energetická infrastruktura celé republiky. Tak vypadalo letošní mezinárodní cvičení Czech Cybetron 2023.

Žáci s Česka a Polska společně bránili jadernou elektrárnu

„Věřím, že tato akce jsou přesně to, co děti navede na budoucí kariéru. Musíme je více inspirovat a šikovně pracovat s jejich talenty, abychom je připravili na úspěšnou profesní kariéru. Cybertron patří mezi nejzásadnější akce, které v oboru IT na školách v kraji děláme. Současně také touto akcí podporuje mezinárodní spolupráci. Letos přijeli žáci z Polska, příští rok už domlouváme účast výpravy ze Slovenska. Pro účastníky to znamená spoustu nových zkušeností navíc, protože musejí aktivně spolupracovat a komunikovat v angličtině,“ doplnil náměstek pro školství Arnošt Štěpánek.

Kybernetické cvičení určené pro žáky středních škol se odehrálo na půdě Střední průmyslové školy a Střední odborné školy ve Dvoře Králové nad Labem a bylo rozložené do čtyř dnů. Nejprve se uskutečnilo krajské kolo pro žáky z regionu, poté následovalo dvoudenní mezinárodní cvičení pro krajský výběr, který už řešil úkoly ve spolupráci se studenty z Polska. Czech Cybertron 2023 zakončilo kolo pro žáky z celé republiky, přičemž každý kraj do Dvora mohl vyslat dva žáky a pedagogický doprovod.

Žáci měli během Czech Cybetronu za úkol ubránit infastrukturu a řídící systémy elektrárny před možnými kybernetickými útoky. Pro tyto potřeby pořadatelé dva roky vyvíjeli model atomové elektrárny a rozvodové sítě elektrické energie.

„Při výrobě modelu jsme vše konzultovali s odborníky na jadernou energii, všechny procesy jsou podle standardů skutečné jaderné elektrárny,“ uvedl jeden ze školitelů cvičení Tomáš Suchan. Podle jeho slov se v jaderné elektrárně vše podřizuje bezpečnosti, takže její správci jsou velmi opatrní při zavádění nových technologií a sázejí zejména na osvědčené a bezpečné postupy. Příkladem toho může být například jehličková tiskárna, ze které co chvíli s drnčením popoleze kus papíru posetý údaji. Kontrast mezi nejmodernější digitální technikou a starou tiskárnou umocňuje ještě pocit blízkosti jaderného reaktoru. Má to však velmi jednoduchý důvod.

„Když se v jaderné elektrárně vypnou monitory, tak obsluha nemůže odečítat údaje z reaktoru. Výstup z jehličkové tiskárny je sice starý, ale osvědčený a bezpečný způsob, jak získat informace,“ doplnil Tomáš Suchan.

Žáci z Česka a Polska společně bránili jadernou elektrárnu
Cvičení se zúčastnil i náměstek pro školství Arnošt Štěpánek (uprostřed).

Cvičení Czech Cybetron tak spočívalo v aktivní obraně před kybernetickým útokem. Tým pořadatelů se pokusil elektrárnu poškodit, například získat kontrolu nad reaktorem. Mezinárodní tým žáků tak musel zjistit, co se děje, provést forenzní analýzu útoku a následně odříznout útočníka a navrhnout přenastavení aktivních prvků obrany tak, aby se aktuální forma útoku už nemohla opakovat.

Kromě obrany si účastníci vyzkoušeli i práci „z druhé strany“ a museli se za pomoci svého počítače nabourat do ovládacího systému informační tabule či velkých digitálních hodin a změnit na nich čas. To nebylo jen tak jednoduché, protože hodiny byly napojené na GPS a čas se u nich určoval podle časového pásma. Úspěšný řešitel tohoto úkolu tak musel systém přesvědčit, že se nachází v jiné časové zóně, což mu umožnilo pohodlně měnit čas podle své potřeby.

 
 

 

Fotogalerie