Veterináři na Hradecku potvrdili dvě ohniska ptačí chřipky
V Královéhradeckém kraji veterináři potvrdili dvě ohniska ptačí chřipky. Konkrétně se jedná o dva komerční chovy v Zábědově u Nového Bydžova a v obci Dobřenice na Hradecku. V obou chovech se dohromady nachází zhruba 40 tisíc kusů kachen.
Drůbež bude utracena a kolem ohnisek nákazy vznikne tříkilometrové ochranné pásmo. V okruhu deseti kilometrů od ohnisek veterinární správy vytyčí pásmo dozoru, kde budou platit mimořádná opatření jako omezení pohybu drůbeže a provádění soupisů všech chovů drůbeže.
„Komunikujeme se zástupci veterinární správy, ministerstvem zemědělství a také starosty a vyzýváme všechny chovatele, aby dodržovali opatření vydaná Státní veterinární správou v daných územích. Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza pro všechny druhy ptactva. Nejčastěji se vyskytuje u volně žijících ptáků, kteří mohou infikovat další drůbež skrze vodu, krmivo nebo přímým kontaktem. Nákaza hrozí také při manipulaci s uhynulými jedinci, a je proto důležité důsledně dodržovat přísná hygienická opatření,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Bělobrádek odpovědný za zemědělství, vodní hospodářství a životní prostředí.
Ptačí chřipka byla na území Královéhradeckého kraje naposledy potvrzena v roce 2017, kdy byly zasaženy některé malochovy drůbeže na Trutnovsku.
Doporučená opatření pro chovatele drůbeže:
- ideální je drůbež chovat v uzavřených objektech a chránit ji před kontaktem s volně žijícím ptactvem,
- slepice, kohouty a krůty nedržet společně s vodní drůbeží,
- v chovech, kde není možné zajistit chov v uzavřeném objektu, je nutné zavést opatření, která v nejvyšší možné míře zabrání kontaktu s volně žijícími ptáky,
- krmivo a vodu umístit uvnitř budovy, v krajním případě pod přístřeškem,
- pokud možno zamezit pobyt na vodních plochách, kde jsou i volně žijící vodní ptáci,
- pokud možno nenapájet neošetřenou vodou z povrchových vodních nádrží, ke kterým mají přístup volně žijící ptáci
- venkovní vodní nádrže dle možností chránit před volně žijícími ptáky (sítě, ploty, zábrany),
- pokud je to možné – využívat plašiče, např. siluetu nebo maketu dravce,
- zamezit znečištění krmiva a vody trusem volně žijících ptáků,
- oznámit zvýšený úhyn, onemocnění nebo změnu chování ptáků veterináři,
- nekrmit zvířata masem uhynulých ptáků
Ohniska nákazy na mapě