Začíná kampaň propagující porozumění autismu
Dnes začala celorepubliková osvětová kampaň Česko svítí modře a potrvá jeden měsíc. Během něj zapojené instituce pořádají různé akce, aby široké veřejnosti přiblížily a vysvětlily problematiku autismu. Nejviditelnějším projevem je pak symbolické osvětlování budov modrou barvou. Přinášíme vám Desatero, jak správně komunikovat s lidmi s poruchou autistického spektra.
Porucha autistického spektra (PAS), někdy nesprávně označovaná jen jako autismus, je „neviditelný“ handicap. Lidé s PAS odlišně vnímají a rozumí sociální komunikaci. K tomu se často druží přecitlivělost na různé podněty (zvuky, světla, barvy, pachy, doteky a další), která může člověku s PAS působit až fyzickou bolest. To je důvod, proč mohou reagovat neadekvátně, dostávat se do afektů či stále opakovat jeden a ten samý pohyb. Jelikož ale vypadají na první pohled zdravě, veřejnost toto chování nechápe. Pro jsou pak lidé s PAS odsuzováni, odmítáni, vylučováni ze společnosti až pacifikováni.
Stává se tak nejen v různých vypjatých situacích – při cestování dopravními prostředky, návštěvě zdravotnického zařízení, jednání na úřadech, ale také při tak na první pohled banálních situacích, jako je nákup v obchodě nebo procházka. Jedním z cílů kampaně Česko svítí modře je právě propagace správné komunikace s lidmi s PAS.
Jak komunikovat
Už v roce 2006 vzniklo Desatero komunikace pro nejčastější typy zdravotního postižení, s cílem pomoci veřejnosti s bezproblémovou komunikací s lidmi se zdravotním postižením. O dva roky později ho doplnilo Desatero komunikace s pacienty s poruchou autistického spektra. PAS představují natolik specifické postižení, že jejich problémy v komunikaci s veřejností nelze vyřešit jen zmíněným Desaterem. Vznikl proto kompletní komunikační soubor:
- Informační leták
- Komunikační klíč v popisné i zkrácené verzi
- Desatero komunikace s pacientem s poruchou autistického spektra
- Průkaz osoby s PAS
- Komunikační profil držitele průkazu (v současné době je připravován)
Cílem Komunikačního souboru je přiblížit a ozřejmit odborné i laické veřejnosti jednoduché zásady komunikace s lidmi s PAS, ale také pomoci detekovat člověka, se kterým takto komunikovat mají. Odborné veřejnosti, tj. lékařům, zdravotnickému personálu, záchranářům, požárníkům, policii, úředníkům, pracovníkům v sociálních službách, sociálním pracovníkům, pedagogickým a dalším pracovníkům různých rezortů, pomůže tento soubor lépe zvládnout i pro ně zátěžovou a náročnou situaci, která je často výsledkem nedorozumění, plynoucího z nedostatku informací.
Průkaz osoby s PAS plní funkci prevence vzniku náročných situací a odlehčovací funkci v kritických situacích, do kterých se osoby s PAS dostávají při ošetření, hospitalizaci, přepravě a všech situacích, na jejichž řešení se podílí jakékoli pořádkové či bezpečnostní složky včetně hasičských, policejních a pohraničních, a také jednání na úřadech. Průkaz osoby s PAS je prostředkem rychlého jednoznačného prokázání diagnózy PAS jeho držitelem nebo doprovodem. Oprávněnému žadateli jej může vydat a potvrdit jeho registrující: praktický lékař pro děti a dorost/praktický lékař nebo dětský klinický psycholog/klinický psycholog nebo pedopsychiatr/psychiatr. Průkaz osoby s PAS je vydáván bezplatně.
Soubory ke stažení
- Česko svítí modře - plakát (jpg, 503 kB, 2.4.2022)
- Desatero komunikace s pacienty s PAS (pdf, 271 kB, 2.4.2022)
- Klíč pro komunikaci s osobami s autismem (pdf, 396 kB, 2.4.2022)
- Klíč pro komunikaci s osobami s autismem_zkracená verze (pdf, 322 kB, 2.4.2022)
- Informační leták (pdf, 283 kB, 2.4.2022)
- Průkaz osoby s PAS (pdf, 218 kB, 2.4.2022)
- Průkaz PAS - distribuce (pdf, 209 kB, 2.4.2022)
- Průkaz PAS - QR kódy (pdf, 493 kB, 2.4.2022)
- Průkaz PAS vzor_1.strana (jpg, 173 kB, 2.4.2022)
- Průkaz PAS vzor_2.strana (jpg, 315 kB, 2.4.2022)