Tři hradecké školy spojuje fair trade, můžou se pyšnit titulem Fairtradová škola

19. 6. 2019

Gymnázium Boženy Němcové je držitelem titulu Fairtradová škola. Jedná se již o třetí hradeckou školu zapojenou do sítě Fairtradových škol. Certifikát předali žákům a pedagogům školy zástupci organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která kampaně škol a měst koordinuje.

„Titul Fairtradová škola je zaslouženým oceněním úsilí žáků a pedagogů všech tří hradeckých škol, a to Gymnázia Boženy Němcové, Vyšší odborné školy zdravotnické a střední odborné školy zdravotnické, Základní a mateřské školy Kukleny. Titul mohou získat školy na všech úrovních vzdělávacího systému. Dávají jím najevo svou společenskou odpovědnost a zájem o globální rozvojové vzdělávání. Pedagogové zařazují tato témata do výuky, dále se v nich vzdělávají a tím přinášejí do hodin nové a zajímavé náměty,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství a dodává, že zapojení do kampaně školám přináší posílení dobrého jména u žáků, rodičů i veřejnosti.

Školy mohou titul Fairtradová škola získat při splnění pěti kritérií, mezi něž patří zařazení globálních rozvojových témat do výuky, oficiální podpora fair trade, spotřeba fairtradových produktů či pořádání osvětových akcí pro veřejnost

„Jsem velice rád, že jsme se stali Fairtadovou školou, protože myšlenky fair trade jsou mi blízké. Zároveň oceňuji práci všech učitelů a studentů, kteří se do této podpory zapojují,“ doplnil ředitel gymnázia Jan Štěrba.

Mezi činnosti žáků a pedagogů jmenovaných hradeckých škol patřil čtvrtý ročník výstavy Na stromech, která se konala během září v Žižkových sadech, tentokrát na téma podmínky výroby bot v továrnách indické Agry. Výstava každoročně upozorňuje na potřebu zajištění důstojné práce, která je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak bojovat s globální chudobou a s ní spojenými problémy, jako jsou například dětská práce, potlačování lidských práv, migrace, ničení deštných pralesů a podobně.

Na konci března žáci škol nachystali fair trade infostánek u příležitosti filmového festivalu Jeden svět, jehož letošním tématem byla Bezpečná blízkost. Největší letošní akcí však bylo zajištění Férové snídaně, která se v Hradci Králové konala již podeváté. Tento obří piknik organizovaný na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů se v České republice koná vždy druhou květnovou neděli již od roku 2011 na Světový den pro fair trade. Hlavním smyslem akce je poukázat na to, jaký je původ potravin talíři a cíleně podpořit fair trade.

Fairtradové školy jsou součástí kampaně Fairtradová města. Cílem kampaně je osvěta v této oblasti a podpora prodeje fairtradových produktů v daném místě. Prvními dvěma Fairtradovými školami v České republice se staly Masarykova ZŠ, Litoměřice a SŠ a JŠ Volyně.

Fotogalerie