Středoškoláci představí příběhy svých sousedů z Královéhradeckého kraje
Svou půlroční práci studenti představí veřejnosti v pátek 29. března od 17 hodin v aule Univerzity Hradec Králové na slavnostní prezentaci Příběhů našich sousedů. Projekt studentům přiblížil události 20. století prostřednictvím vzpomínek pamětníků z Královéhradeckého kraje.
Atletka, olympionička a mistryně Evropy v běhu na 1500 m Jaroslava Jehličková, zástupce čtvrté generace slavné továrenské rodiny Jan Petrof či podnikatel a pamětník války v Jugoslávii Amir Zaketović. To jsou tři z deseti pamětníků, jejichž vyprávění natočili a zpracovali středoškolští studenti z pěti měst Královéhradeckého kraje. Do projektu se díky finanční podpoře Královéhradeckého kraje zapojilo v září loňského roku deset studentských týmů ze Dvora Králové nad Labem, Hořic, Náchoda, Dobrušky a Hradce Králové. Projekt realizuje nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Impulsem Hradec Králové a Pedagogickou fakultou Univerzity Hradec Králové.
Během uplynulých měsíců studenti natočili na videokamery vyprávění místních pamětníků, dohledali dokumentární materiály k jejich příběhům, digitalizovali dobové fotografie, napsali životopisy pamětníků a nakonec sestříhali vlastní reportáže, které představí široké veřejnosti právě na slavnostní prezentaci 29. března od 17 hodin v aule Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Jejich vystoupení, stejně jako výsledné videoreportáže, budou také hodnotit odborní porotci, děkan Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové František Vaníček, dokumentarista Rudolf Adler a historik Jaroslav Najbert, kteří vyberou tři nejlepší týmy. Slavnostním večerem bude provázet Andrea Moličová.
Práce studentů jsou již teď zveřejněné na webu Příběhy našich sousedů a vysílat se je chystá v rámci dokumentárního cyklu Paměť národa východních Čech regionální televize V1. Projekt doplní venkovní výstava, kterou spolufinancovala města Hořice, Hradec Králové, Dvůr Králové nad Labem a Dobruška. Město Náchod se odmítlo finančně podílet. Na výstavu se mohou lidé podívat už v pátek 29. března v areálu Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, poté postupně zamíří do jednotlivých měst.
Za šest let trvání se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo už 661 českých škol s 4234 žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů. Cílem projektu není zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu žáků a studentů.
Paměť národa je projekt neziskové organizace Post Bellum, který dokumentuje a veřejnosti zpřístupňuje životní příběhy pamětníků, kterým do života zasáhl jeden či oba totalitní režimy 20. století. Spolutvůrci projektu jsou Ústav pro studium totalitních režimů a Český rozhlas. Post Bellum také vzdělává děti i dospělé, vydává knihy, organizuje výstavy, společenské akce, zážitkové workshopy či školní vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů.
Mgr. Noemi Sáričková, koordinátorka projektu