Sokolská vlajka nad krajským úřadem připomněla padlé sokoly

11. 10. 2021

Na stožáru před budovou krajského úřadu zavlála v pátek sokolská vlajka. Královéhradecký kraj se oficinálně připojil k připomínkovým akcím, které se na Památný den sokolstva konaly po celé republice. Zástupci vedení kraje tak uctili památku sokolů, které nacisté nechali zavraždit v roce 1941.

Sokolská vlajka nad krajským úřadem připomněla padlé sokoly

Letos uplynulo 80 let od nejtemnějšího dne ve 159leté historii Sokola. Činnost nejstarší tělocvičné organizace sice nacisté zastavili již 12. dubna 1941, to ale neznamenalo, že jeho členové budou v nečinnosti sedět doma. Naopak, řada sokolů se aktivně zapojila, nebo už byla zapojená, do odbojové činnosti proti okupační vládě.

Státní tajemník Karl Hermann Frank informoval Adolfa Hitlera o nebezpečí, které vlastenečtí sokolové pro Říši představují. Když do Prahy dorazil jako zastupující říšský protektor generála SS Reinhard Heydrich, vyhlásil 28. září stanné právo a brzy dokončil plán na likvidaci sokolské organizace.

Reinhard Heydrich výnosem z 8. října 1941 definitivně rozpustil Českou obec sokolskou a zabavil její majetek. To ale nebylo všechno. V noci ze 7. na 8. října nacisté provedli Akce Sokol, během které podle připravených seznamů zatkli sokolské činovníky z ústředí organizace, žup i z jednot. Během jediné noci bylo zatčeno téměř 1 500 mužů i žen a sokolská organizace se ocitla rázem téměř bez vedení. Zatčení sokolové bez soudu putovali z výslechových cel do vězeňských cel a odtud dál do koncentračních táborů. Téměř 93 % vedoucích sokolských pracovníků se po skončení války domů nevrátilo.

Sokolská vlajka nad krajským úřadem připomněla padlé sokoly
Během pietního aktu promluvil za Královéhradecký kraj radní Zdeněk Fink.

Represivní nacistická operace však ducha sokolů nezlomila a byli to právě členové této organizace, kteří se aktivně podíleli například na operaci Anthropoid. Díky jejich práci se podařilo parašutistům Gabčíkovi s Kubišem zranit Reinharda Heydricha tak, že ten krátce na to v nemocnici zemřel.

Dalších pět kamenů zmizelých popraveným sokolům

Během pátku odhalili členové sokolských jednotky dalších pět takzvaných kamenů zmizelých. Dlažební kostky s mosazným povrchem připomínají zavražděné sokoly Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy v Jaroměři, České Skalici a ve Dvoře Králové nad Labem.

V Jaroměři má před budovou gymnázia kámen zmizelého Jan Žerovnický (nar. 15. 5. 1913 – zahynul 7. ledna 1942 při cvičném leteckém souboji a Anglii).

Kameny zmizelých v České Skalici sokolové odhalili před budovou základní školy učitelům Jaroslavu (Jaro) Hofmanovi (nar. 3. 10. 1886 – umučen 28. 2. v Osvětimi) a Jaroslavu Faltovi (nar. 20. 7. 1903 – popraven 24. 10. 1942 v Mauthausenu).

Ve Dvoře Králové nad Labem mají kameny před budovou zdejšího gymnázia továrník Josef Stanislav Sochor (nar. 6. 9. 1900 – zemřel v lednu 1942 v Osvětimi) a jeho nejmladší bratr Pavel Sochor (nar. 1913 – zemřel v roce 1942 v nacistickém táboře Flossenbűrg).

Záštitu nad akcí převzala náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová. Sokolská župa Podkrkonošská iniciovala od roku 2019 odhalení již 20 kamenů zmizelých sokolům, kteří zahynuli za 2. světové války.

Fotogalerie