Sokolové vzpomínali na oběti heydrichiády
Na začátku července se v Malých Svatoňovicích, Bohdašíně a Končinách u Červeného Kostelce uskutečnily pietní akce k 80. výročí heydrichiády. Sokolové i zástupci místních samospráv a dalších spolků si v těchto místech připomenuli osudy těch, kteří přes nebezpečí a hrozbu smrti neváhali podat pomocnou ruku parašutistovi a radistovi ze skupiny Silver A Jiřímu Potůčkovi.
Akce se letos poprvé zúčastnila Jiřina Jarošová, dcera Karla Ježka, popraveného učitele z Doubravice u Dvora Králové nad Labem, i další potomci popravených členů odbojové skupiny S 21 B. Na poslední chvíle se svou rodinou na Končinách v roce 1942 zavzpomínal Antonín Burdych, u nichž se parašutista Jiří Potůček ukrýval.
Pietní akt se koná pod záštitou náměstkyně pro kulturu Martiny Berdychové. Královéhradecký kraj během vzpomínkové akce reprezentoval náměstek hejtmana Pavel Bělobrádek.
Ztratil celou rodinu
Rodiny Satranových a Burdychových byly součástí sokolské odbojové skupiny S 21 B, která koncem června 1942 organizovala úkryt parašutisty Jiřího Potůčka s vysílačkou Libuší na Červenokostelecku. Jiří Potůček se do školy na Bohdašíně přesunul z Pardubicka. Koncem června 1942 jej však členové skupiny přemístili do skrýše ve stavení manželů Burdychových na nedalekých Končinách. Po vyzrazení úkrytu parašutisty zaplatili nejbližší Antonína Burdycha šesti životy (maminka, tatínek, děda, babička, teta a strýc).
Tatínka zastřelili nedaleko domu na Končinách, zbytek rodiny pak byl popraven 9. července 1942 na Zámečku v Pardubicích. Malý Toník a jeho o čtyři roky starší bratr Vladimír osiřeli a vyrůstali pak už každý v jiné rodině u svých příbuzných. Parašutistovi Jiřímu Potůčkovi se sice podařilo z domu Burdychových uprchnout, vyčerpaný se dostal až do dubinky u Trnové nedaleko Pardubic, kde ho ve spánku zastřelil český četník.
Foto: Jan Holan