Propojování česko-polské hranice v oblasti cykloturistiky pokračuje
Na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje se konalo již třetí jednání na téma propojování česko-polské hranice v oblasti cykloturistiky, zejména se zaměřením na koncepční rozvoj sítě cyklostezek. Zúčastnili se jej zástupci Královéhradeckého a Pardubického kraje, obcí a svazků obcí za českou stranu a zástupci Dolnoslezského vojvodství, Powiatu Klodsko a gmin z polské strany. Celou akci zastřešili a koordinovali zástupci z Euroregionu Glacensis.
„Pro Královéhradecký kraj je cyklodoprava velké téma, a proto je třeba využít každých zdrojů k dosažení našeho cíle dobudovat páteřní síť cyklotras. Velmi si cením přeshraniční spolupráce a rád bych ocenil přístup Euroregionu Glacensis za jeho služby při hledání polských partnerů,“ uvedl radní Adam Valenta odpovědný za oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací.
Na jednání se prezentovaly plánované projekty na výstavbu cyklostezek na české i polské straně. Zástupci z obou partnerských zemí se shodli na třech hlavních oblastech, pro něž se budou o finanční prostředky z programu Interreg Česko-Polsko 2021-2027 ucházet. Jedná se o dokončení Kladské stezky z Jaroměře do Náchoda a cyklookruhu Rozkoš, výstavbu třech úseků na Příhraniční trase mezi Vrchlabím a Trutnovem a výstavbu cyklostezek na Broumovsku.
Na začátku roku 2023 bude vyhlášena první výzva na podání žádostí o dotace v programu Interreg Česko-Polsko 2021-2027. Nový přeshraniční program rozdělí na cyklodopravu přes 13 milionů EUR. Nyní proto budou partneři intenzivně pracovat na dokončení příprav, výběru nejvhodnějších úseků, které mají šanci uspět, a následném podání žádostí do programu. Vzhledem k rozsahu a finanční náročnosti projektů nicméně bude potřeba hledat finanční prostředky na realizaci cyklostezek i jinde, například v programu IROP od Ministerstva pro místní rozvoj ČR nebo ze Státního fondu dopravní infrastruktury.