Povodňová komise projednala připravenost regionu. Povodí Labe preventivně vypustilo vodní nádrže
Dnes zasedala povodňová komise Královéhradeckého kraje za účasti hejtmana Martina Červíčka a klíčových zainteresovaných subjektů, včetně zástupců hasičského záchranného sboru, Povodí Labe i Českého hydrometeorologického ústavu.
„Už od včerejška probíhá intenzivní komunikace mezi všemi zainteresovanými subjekty. Klíčovými partnery pro nás jsou především hasiči, Povodí Labe, hydrometeorologický ústav, ale i veterinární či hygienická stanice. Jsme také v úzkém spojení se starosty obcí s rozšířenou působností, kteří již svolali vlastní povodňové komise. Tyto komise pracují především na prověření kontaktů a povodňových plánů a na zajištění dostatečného materiálu pro případné mimořádné události,“ uvedl k aktuální situaci hejtman Martin Červíček.
Cílem dnešního zasedání krajské povodňové komise bylo především zhodnocení vývoje situace, a to jak s ohledem na očekávané srážky, tak i na možný vývoj povodňového rizika v regionu. „S Povodím Labe jsme diskutovali o stavu vodních nádrží, které hrají klíčovou roli při regulaci toků řek v našem kraji. Jsem rád, že se podařilo vypustit dostatečné množství vody z těchto nádrží, což může pomoci při zmírňování dopadů případných povodní,“ dodal hejtman.
Podle aktuálních meteorologických předpovědí očekává Královéhradecký kraj značné srážkové úhrny. V nížinách by mohlo spadnout až 80 milimetrů na metr čtvereční, v podhůří až 150 milimetrů a na horách až 250 milimetrů. Model možných povodní bude dopracován během zítřka.
V neposlední řadě byla zajištěna koordinace sil a prostředků pro případnou reakci na povodňové situace. Hejtman vyzdvihl připravenost hasičských sborů: „Hasiči mají denně k dispozici minimálně 150 profesionálů a dalších přibližně 4 500 dobrovolníků, kteří jsou připraveni zasáhnout v případě mimořádných událostí. Všechna opatření jsou nastavena tak, aby mohla být okamžitě aktivována.“
K dispozici je také přibližně 10 tisíc pytlů na pískové bariéry a přehled těžké techniky včetně vybavení pro odčerpávání vody. Důležitou součástí je také koordinace s vodní záchrannou službou a připravenost na výpadky energií, zejména prostřednictvím mobilních elektrocentrál.
Kvůli očekávaným silným větrům a srážkám vydaly Lesy ČR varování před vstupem do lesních oblastí a zaměstnanci jsou připraveni na případné zásahy v souvislosti s možnými problémy. Lidé by se také měli vyvarovat rizikovému pohybu a cestám do horských oblastí.
Silniční údržba je připravena na možné uzavírky a opravy komunikací, přičemž je zajištěn dohled nad veřejnou dopravou v postižených oblastech.
Královéhradecký kraj a všechny zainteresované složky jsou v pohotovosti pro případnou povodňovou situaci a vedení kraje ve spolupráci se všemi dotčenými orgány i nadále pečlivě monitoruje vývoj počasí a stav vodních toků. Aktuální informace sledujte na www.khk.cz a na sociálních sítích kraje.