Pevnost Dobrošov se po třech letech znovu otevírá návštěvníkům
Pevnost Dobrošov se po třech letech znovu otevírá návštěvníkům. Do turisty oblíbené památky z dob konce první republiky Královéhradecký kraj investoval téměř 96 milionů korun. Vzniklo zde nové návštěvnické centrum s audiovizuální expozicí, úpravou prošly i nadzemní a podzemní části tvrze, které připomínají atmosféru let 1937–1938, čemuž odpovídá i dobové vybavení. Pro návštěvníky se pevnost otevře v první polovině května.
„Pevnost Dobrošov je významnou památkou linie pohraničních pevností z období před 2. světovou válkou. Už před rekonstrukcí byla hojně navštěvovaná a díky této revitalizaci má potenciál stát se jednou z hlavních atraktivit Královéhradeckého kraje. Tvrz symbolizuje významnou etapu historie Československa. Naším cílem je nejen připomenout její historii, ale i nelehkou dobu, kdy vznikala a kdy také byla opuštěna. V pevnosti nyní probíhá zkušební provoz pro školy a objednané skupiny a pro veřejnost se otevře 17. května,“ uvedl hejtman Martin Červíček.
„Expozice doplňují interaktivní audiovizuální technologie, které návštěvníky připraví na prohlídky samotných objektů, případně jim doplní již nabyté znalosti. V multimediálních projekcích se turisté seznámí například s vývojem opevnění od pravěku po moderní pevnostní objekty, s pevnostními objekty ostatních evropských států, prostřednictvím 3D projekce s modelem dobrošovské tvrze, nebo pomocí virtuální reality prožijí průlet s netopýry, kteří mají na Dobrošově zimoviště,“ doplnila náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová.
Rekonstrukcí prošly všechny tři nadzemní objekty i podzemní prostory tvrze. Záměrem rekonstrukce bylo obnovení a stabilizace původních konstrukcí, provedení nové elektroinstalace a také odstranění některých škod, k nimž došlo v novodobé historii, ale současně zachování poškození způsobených v době nacistické okupace – například když němečtí vojáci ostřelovali srub Můstek. Při rekonstrukci byl také do srubu Zelený instalován výtah, čímž došlo k zpřístupnění podzemí i pro imobilní občany.
„Nechali jsme zbourat nevyhovující návštěvnické centrum a na jeho místě postavili novou budovu se zázemím pro personál i turisty a také s velkými výstavními prostory vybavené moderní audiovizuální technikou. Za stavební práce a nákup vybavení a nábytku kraj zaplatil 95,7 milionu korun s DPH. Dvě třetiny pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. V současnosti ještě připravujeme stavbu nového kiosku,“ uvedl první náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček.
Model pevnosti i celé armády
Zájemci si mohou v novém návštěvnickém centru prohlédnout expozici věnovanou vývoji československého opevnění a událostem období mobilizace v roce 1938. Součástí je výstava unikátní kolekce miniatur vojáků čs. armády období první republiky od Lubora Šušlíka, uniformy vojáků nebo model tvrze Dobrošov.
V novém návštěvnickém centru se nově nachází také kinosál, návštěvníci zde mohou zhlédnout nový dokumentární film s hranými vstupy přibližující atmosféru období mobilizace na Dobrošově prostřednictvím příběhu svobodníka Eduarda Zicháčka.
Přístupné jsou i jednotlivé nadzemní objekty – pěchotní sruby Můstek a Jeřáb a dělostřelecký srub Zelený. Mezi nimi se rozléhá 1750 metrů spojovacích chodeb a 750 metrů podzemních prostor v hloubce 20–39 metrů pod povrchem terénu. Železobetonový srub Jeřáb je nově vybaven sbírkovými předměty a exponáty, které evokují jeho stav v roce 1938.
Tvrz Dobrošov měla spolu s dalšími dvanácti dělostřeleckými tvrzemi bránit hranice státu. Stavební práce začaly 13. září 1937 a byly naplánovány na dva roky. Pevnost měla stát téměř 34 milionů československých korun. Dělníci stihli dokončit tři ze sedmi plánovaných objektů. Po mnichovských událostech výstavba skončila a tvrz nebyla nikdy dokončena.
Královéhradecký kraj vlastní pevnost Dobrošov od roku 2015, kdy ji kraj bezplatně převzal od Armády České republiky. O převod přitom usiloval od roku 2003. Provoz pevnosti už několik desetiletí zajišťuje Muzeum Náchodska.