Oblastní nemocnice Náchod se dočkala magnetické rezonance
Těžká nákladní technika včetně jeřábu dopravila v úterý 10. 12. do náchodské nemocnice pětitunový diagnostický přístroj magnetické rezonance. Následovat budou týdny instalace a stavebních prací. Prvního vyšetření se pacienti dočkají na přelomu ledna a února příštího roku.
„Pořízení a instalace přístroje magnetické rezonance do náchodské nemocnice je významným přínosem pro pacienty v její spádové oblasti, protože umožní zkrácení čekací doby na vyšetření, které patří v současné době mezi nejvyspělejší zobrazovací techniky. Současná přístrojová kapacita magnetické rezonance v Královéhradeckém kraji je již nedostačující,“ okomentoval významnou investici Královéhradeckého kraje primář radiodiagnostického oddělení Oblastní nemocnice Náchod MUDr. Marek Strnad.
Královéhradecký kraj poskytl na nový přístroj včetně potřebných stavebních prací dotaci 46 milionu korun. Dotace je určena zároveň na sedmiletý pozáruční servis ve výši téměř osmi a půl milionu korun. Za přístroj a stavební úpravy zaplatí nemocnice dodavateli Siemens Healthineers 31 415 000 korun. Nevyčerpané finanční prostředky nemocnice vrátí Královéhradeckému kraji.
„Po zakoupení nového přístroje do Oblastní nemocnice Trutnov, na jaře tohoto roku, je to letos již druhá magnetická rezonance pro pacienty Královéhradeckého kraje. Jsem rád, že tuto moderní diagnostiku bude moci za několik týdnů nabízet i největší krajská nemocnice, “ dodal náměstek hejtmana Aleš Cabicar odpovědný za krajské zdravotnictví.
Magnetická rezonance umožňuje vyšetření celého těla, zejména nervové soustavy, měkkých tkání pohybové soustavy, břicha a pánve. Obrazové rozlišení především měkkých tkání je vynikající a proto dnes magnetická rezonance patří u některých onemocnění přímo k základním lékařským vyšetřením. Oproti rentgenovým vyšetřením včetně výpočetní tomografie (CT) je její výhodou nepřítomnost rentgenového záření, naopak ale pro mnoho diagnóz zůstává vyšetřením základním a lépe vypovídajícím právě počítačová tomografie. Obě metody se vzájemně velmi dobře doplňují. Nevýhodou je zejména delší čas potřebný k vyšetření, který se obvykle pohybuje od 25 - 45 minut a nemožnost vyšetřit některé pacienty - například s implantovaným kardiostimulátorem.
Lucie Chytilová, PR manažerka Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje