Muzeum východních Čech v Hradci Králové se po dvou letech znovu otevřelo veřejnosti

5. 11. 2019

Opravy Kotěrovy secesní budovy na Eliščině nábřeží jsou hotové, muzeum se vrátilo do stavu, v jakém jej za první republiky postavili. Návštěvníci v něm naleznou hned pět zbrusu nových výstav.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové se po dvou letech znovu otevřelo veřejnosti

Opravy muzea začaly v květnu roku 2018. Kromě oprav a renovací zdí a oken došlo také na zrestaurování kašny a obnovu dvou sedmimetrových soch. Barva vnějšího pláště se vrátila do původního stavu z počátku 20. století. Uvnitř budovy pak stavbaři opravili například zdobené omítky, ale také kování, podlahy, okna nebo vitráže. Obnovena byla také Kotěrova kašna a nově byl pojat celý prostor pod průčelím a vstupním schodištěm. Tento nově vzniklý podzemní výstavní prostor však zatím není z důvodu přetrvávajícího vysoušení veřejnosti přístupný.

„Ostatní kraje a města nám naše Muzeum východních Čech mohou závidět. Není to jen architektonicky skvostná budova, které se navrátila prvorepubliková podoba, ale je to také její obsah. Bez kvalitních pracovníků a jejich nápadů a invencí sebelepší prostory výborné muzeum neudělají, a já jim za jejich práci velice děkuji. Bez nich by to prostě nešlo,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán při slavnostním otevření muzea veřejnosti.

Díky rekonstrukci budovy vznikly také nové vyhlídkové trasy na střeše muzea. Návštěvníci si mohou vstupenky na tuto trasu zakoupit pouze na určité dny v týdnu mimo zimní období a v omezeném počtu návštěvníků. Vstupenky bude možné zakoupit na pokladně a časem také na webových stránkách muzea. V rámci této trasy se návštěvníci dozvědí zajímavosti o stavbě muzea a navštíví také vybrané prostory budovy.

„Děkuji vedení Hradce Králové, že se pustilo do opravy této budovy. Muzeu přeji, aby se brzy podařilo otevřít hlavní expozici a aby se úspěšně dokončila rekonstrukce Gayerových kasáren, kterou jsme nedávno zahájili. Chtěla bych poděkovat především veřejnosti, že nám důvěřuje, a pracovníkům muzea za jejich práci na výstavách v hodně provizorních podmínkách. Jsou vystěhovaní po všech koutech města, sbírkové předměty jsou uložené v různých depozitářích, přesto připravili pět nádherných výstav,“ řekla Martina Berdychová, náměstkyně pro kulturu a školství.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové se po dvou letech znovu otevřelo veřejnosti
Projev při slavnostním otevření pronesl (zleva): ředitel muzea Petr Grulich, hejtman Jiří Štěpán, náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová a primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

Muzeum otevírá své brány veřejnosti i přesto, že zatím není hotova již dlouho avizovaná stálá expozice dějin města Hradce Králové v hodnotě mnoha desítek milionů Kč. Tento deficit je způsoben již třetím opakováním výběrového řízení na dodavatele výstavních prvků a elektronických zařízení. Vedoucí výstavního oddělení muzea Stanislav Hrbatý k tomu uvádí: „Věříme, že v průběhu jara 2020 se podaří dodavatele vysoutěžit, takže s podzimem příštího roku budeme moci expozici představit návštěvníkům.“

Jeho slova doplňuje ředitel muzea Petr Grulich: „Jako celokrajské muzeum jsme nechtěli kvůli hradecké městské expozici zůstat uzavřeni, a proto otevíráme i bez ní. Věříme, že návštěvníci budou i tak spokojeni.“

Muzeum se otevírá s těmito výstavami:

  • Okolo Hradce, aneb Hradečáci na kole, která připomene cyklistickou minulost města i regionu v 19. a první polovině 20. století.
  • KDO, když ne my. KDY, když ne teď, jejíž pomocí oslavíme 30. výročí sametové revoluce roku 1989.
  • Operace Barium, která znovu oživí hrdinské působení čsl. paravýsadku z Velké Británie na Hradecku v létech 1944 a 1945.
  • Příroda z depozitářů, jejímž prostřednictvím připomeneme, že přírodovědecké oddělení muzea (dříve samostatné muzeum) slaví letos 80. let.
  • Tajemství ptačí sekerky, která veřejnosti představí evropsky unikátní archeologický přírůstek do sbírek muzea. Je navíc obestřen jistým tajemstvím.
Kromě současných výstav a návštěvnického okruhu na kopuli si mohou návštěvníci také prohlédnout historickou ředitelnu, přednáškový sál, vestibuly s lapidáriem. Novinkou je také rozšířený a zmodernizovaný muzejní obchod.

Fotogalerie