Medicína je náročná, ale obohacující, říká bývalý ředitel hradecké fakultní nemocnice Vladimír Palička
Z pozice ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové na konci srpna odešel profesor Vladimír Palička. Největší zdravotnické zařízení v Královéhradeckém kraji vedl šest let, tedy i v období největší vlny pandemie covidu-19. Jak zpětně hodnotí tyto roky? A plánuje se profesi lékaře věnovat nadále? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v rozhovoru pro říjnové číslo zpravodaje U nás v kraji.
Ředitelem hradecké fakultní nemocnice jste byl celých šest let. Jak s odstupem času tyto roky hodnotíte?
Bylo to velmi náročné období, jistě nejen pro mne. Opravdu to bylo šest let, ale obávám se, že poslední dva roky, kdy svět zasáhla pandemie SARS-CoV-2 vlastně zastínily předchozí období, ale i jiné, paralelně probíhající události. Přitom to byla pro nemocnici velmi úspěšná doba - jistě ne mou zásluhou, ale výtečnou prací všech zaměstnanců. Výrazně se rozvinuly aktivity všech oborů ve Fakultní nemocnici, mnozí naši pracovníci se prosadili na celostátní či evropské úrovni. Zřídili jsme tři nové kliniky ve výtečné spolupráci s Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové. Málokdo si už dnes vzpomene, že před pěti lety tady ještě byla ambulance tradiční čínské medicíny, kterou jsme zrušili. Bohužel trvá problém s parkováním - ale právě dokončujeme s magistrátem města převod nového parkoviště před vjezdem do FN do našeho majetku - a velkým úspěchem je prosazení vzniku semaforu před vjezdem k FN. Je skvělé, že problematikou parkování se zabývá i vedení kraje a že jsme získali podporu starostů okolních obcí, ze kterých k nám přijíždí mnoho pacientů.
Jaké byly investiční akce fakultní nemocnice?
Připravili jsme celou řadu rozvojových aktivit, ať již metodických či stavebních – celou dobu běží intenzivní příprava obrovské strategické investice – modernizace chirurgických oborů. Její podstatou je centralizace operačních oborů do jedné lokality, centralizace a modernizace operačních sálů, vybudování cílené jednotky intenzivní péče, pracoviště akutní (spíše včasné) rehabilitace a mnohé další. Jde o investici v řádu původně cca 2,5 miliardy korun, nyní určitě bude potřeba jednat o značně vyšší částce. Postavili jsme nové, velmi moderní transfuzní oddělení a nemocnice připravila několik dalších stavebních aktivit. Ale podstatné nejsou stavby, důležití jsou především lidé. Fakultní nemocnice je personálně stabilizovaná, stoupá zájem nových lékařů i sester o práci u nás.
Nemocnici jste vedl během největší vlny pandemie covidu-19. Bylo to to nejtěžší období?
Z mnoha pohledů ano. Byli jsme jednou z nejvíce zasažených fakultních nemocnic, ošetřili jsme téměř 4,5 tisíce pacientů s tímto onemocněním. Tak obrovská vlna nemocných nás donutila omezit normální provoz mnoha pracovišť, některé kliniky jsme museli dokonce uzavřít a jejich lidské i prostorové kapacity využít pro hospitalizaci infikovaných. Přesouvali jsme personál, naši lidé pracovali do úmoru. Strašně těžké období, které ale současně ukázalo, jak obětavé zdravotníky i ostatní pracovníky máme. Zvládli jsme péči o nemocné, statisíce testování, naočkovali jsme čtvrt milionu dávek vakcín – a to vše i při vysoké nemocnosti našich pracovníků. Myslím, že tento výkon byl málo oceněn a velmi si všech zaměstnanců vážím.
Jako lékař pracujete už 52 let. Co byste doporučil lidem, kteří o profesi lékaře přemýšlí?
Dobře to zvažte. Máte-li touhu pomáhat jiným, chcete-li pracovat v úžasné, zajímavé a velmi rychle se rozvíjející oblasti, jděte do toho. Je to velmi náročné, ale také velmi obohacující – duševně i lidsky. Já bych do toho šel znovu.
Čtěte online říjnové číslo krajského zpravodaje U nás v kraji.
Plánujete se medicíně věnovat i nadále?
Ani během „ředitelského období“ jsem nepřerušil svou klinickou práci. Mám v ambulanci mnoho nemocných, kterým bych se rád věnoval i nadále, dokud mi budou síly stačit.
Vedení nemocnice jste v srpnu předal svému nástupci panu doktorovi Aleši Hermanovi. Můžete nastínit, co nemocnici v nadcházející době čeká?
Pan doktor Herman vede nemocnici od 1. září. Je to zkušený manažer, vedl velké zdravotnické instituce státního i soukromého zdravotnictví. Jistě bude nemocnici dále rozvíjet, má před sebou velké stavební aktivity, je potřeba „dohnat“ to, v čem nás covid-19 zbrzdil. Bude to náročné období.
Letos jste oslavil 76. narozeniny. Prozradíte našim čtenářům, jak bude nyní vypadat váš volný čas?
Zatím toho volného času moc nemám. Mám stále částečný úvazek ve fakultní nemocnici i na lékařské fakultě, jsem členem několika vědeckých rad v České republice i v zahraničí, vedu mladé kolegy a kolegyně v jejich vědecké práci, publikuji. Ale samozřejmě mám teď trošku více času na rodinu, máme hodně krásných vnoučat… A rád budu číst vše, co jsem zatím nestihl, žít kulturněji – manželka se těší, že budu více i s ní, a já se na to těším také.
Pane profesore, děkujeme vám za rozhovor a přejeme hodně zdraví do dalších let.