Královéhradecký kraj podporuje bezpečí dětí i dospělých na internetu
Do letošního ročníku soutěže Kraje pro bezpečný internet se z Královéhradeckého kraje zapojilo 61 škol. Krajští žáci a studenti si vedli velmi dobře, v soutěžním kvízu obsadili celorepublikové 4. místo a v nadstavbovém kvízu PLUS 5. místo. Celkem se do soutěže přihlásilo 37 000 žáků a studentů z celé republiky. Projekt pomáhá dětem i dospělým a seniorům poznat a vyvarovat se nebezpečí na internetu.
„Není nám lhostejná bezpečnost na internetu. Děti a mládež patří k nejvíce ohroženým, ale podvodníci se zaměřují i na další věkové skupiny a jejich postupy jsou stále rafinovanější. Cílí ale stále na jedinou věc, na naši důvěru, že si v chatu povídáme s vrstevníkem, že fake news přeposlal náš známý, nebo že nám princ z Nigérie odkázal pohádkové jmění. Musíme pochopit a od mala děti učit, že jakékoliv informace či žádosti na internetu je nutné důkladně ověřovat a slepě nevěřit ničemu. Projekt Kraje pro bezpečný internet je jednou z cest, jak děti i dospělé motivovat k poznání těchto rizik, a proto jej velmi rádi podporujeme,“ uvedl náměstek pro školství Arnošt Štěpánek.
Hlavním cílem projektu Kraje pro bezpečný internet (KPBI) je minimalizovat rizika spojená s užíváním informačních a komunikačních technologií. Cílovou skupinou jsou zejména žáci základních a středních škol, ale také jejich pedagogové, rodiče, sociální pracovníci a policisté.
Pro každou věkovou a profesní skupinu se na stránce www.kpbi.cz nacházejí obsáhlé e-learningové kurzy, pracovní listy a videa, která krátce, ale efektivně popisují nástrahy na internetu a vysvětlují, jak se jim vyvarovat. Tematicky se zaměřují nejen na kyberšikanu, pornografii, kvalitu přístupových hesel či fake news, ale vysvětlují i moderní fenomény, které nejsou primárně špatné, ale mohou mít na uživatele negativní vliv – například influenceři či kryptoměny.
Kurzy jsou na internetových stránkách projektů KPBI k dispozici po celý rok a každý zájemce si je může projít. Pro žáky a studenty jsou navíc každý rok připravené dva kvízy, ve kterých zúročí nabyté znalosti bezpečnosti na internetu. Vylosovaní výherci v obou věkových kategoriích a finalisté kvízu PLUS v úterý odpoledne v budově krajského úřadu převzali ceny.
Ze škol si nejlépe vedli žáci Střední školy vizuální tvorby, s.r.o. v Hradci Králové, za nimi se umístilo trutnovské gymnázium, pomyslný bronz získali žáci Lepařova gymnázia v Jičíně a za nimi skončila Střední průmyslová škola elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce.
„Děkuji všem školám, jejich žákům i pedagogům za zapojení do projektu. Věřím, že jim informace pomohou k tomu, aby se nestali obětí on-line podvodů,“ dodal Arnošt Štěpánek.