Kraj postupně zavádí systém dálkových odečtů energií
Královéhradecký kraj výrazně modernizuje systém hospodaření s energiemi tak, aby efektivní sběr a vyhodnocování dat pomohly snížit spotřebu a současně umožnily lepší plánování do budoucna. Projekt zahrnuje pořízení nového evidenčního systému, dálkové odečty měřičů i školení zástupců jednotlivých organizací. Projekt za 14 milionů bude kompletně dokončený v letošním roce.
„Pokud chceme úsporně a dobře hospodařit s energiemi, musíme k tomu mít vhodné nástroje. Původní systém evidence spotřeb byl uživatelsky velmi nepřívětivý a s minimálními funkcemi. Ruční odečty elektroměrů neumožňovaly rychlou a efektivní kontrolu. To se muselo změnit a proto jsme začali realizovat kompletní modernizaci spočívající v novém systému evidence dat, dálkovém odečtu měřičů a novém systému revizí. To nám umožní lépe hospodařit s energiemi a vodou ve všech krajských organizacích a také snižovat jejich spotřebu,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro investice a inovace Pavel Bulíček.
V Královéhradeckém kraji je do systému managmentu hospodaření s energií zapojeno 100 organizací, jejichž objekty jsou v majetku kraje. Příspěvkové organizace mají majetek svěřený do správy a akciové společnosti (nemocnice) mají předmětné objekty v pronájmu. V současné chvíli už v kraji funguje 1 053 odečítaných měřidel, které dálkově hlásí spotřebu vody a elektřiny jednou za čtvrt hodiny, plyn a teplo odečítají po jedné hodině. Všechna tato data míří do nového systému zpracování spotřeby.
Nový systém uživateli přehledně zpracovává aktuální údaje o spotřebě staré nanejvýš hodinu. Díky rychlosti lze takto odhalit náhlé změny ve spotřebě například v podobě prasklého potrubí. „Před dvěma lety ve třech krajských školách prasklo vodovodní potrubí a přišlo se na to až po víkendu. Díky systému varování to my i zástupci jednotlivých organizací zjistíme téměř okamžitě a můžeme na to zareagovat,“ pochvaluje si Pavel Bulíček.
Kromě varování systém evidence spotřeby umožňuje celou řadu dalších funkcí. Uživatelům spotřebu převádí do tabulek i grafů, takže je možné velmi pohodlně sledovat vývoj spotřeby či přesně porovnávat odběry ve stanovém období. Tato data se výborně hodí pro vyhodnocování energetické hospodárnosti jednotlivých budov i pro plánování spotřeby, a tedy i nákupu, energií a vody do budoucna.
V rámci krajského projektu na modernizaci hospodaření s energiemi došlo také ke sjednocení systému revizí jednotlivých zařízení, které bylo donedávna nesourodé a individuální. Nový kalendář zahrnuje přehled zákonem daných lhůt pro provádění kontrol a revizí na zařízeních, která mají souvislost s energiemi. Systém automaticky generuje přehledy a také s časovým předstihem upozorňuje na termín těch nadcházejících.
Součástí nastaveného systému energetického managementu je také každoroční proškolení zástupců organizací, které jsou v certifikovaném systému zahrnuty – jedná se o představitele vedení organizací, energetické manažery organizací a členy týmu na straně Královéhradeckého kraje. Pro efektivní školení vznikl obecný manuál, který obsahuje základní informace o energiích (typech, jednotkách atd.), základní pravidla energetiky v budově, typy úsporných opatření, základní kontakty a výtah nejdůležitějších bodů z dokumentace k energetickému managementu v rámci nastaveného systému.
Projekt nazvaný Rozvoj systému hospodaření s energií v Královéhradeckém kaji bude stát 14 milionů korun, přičemž zhruba 10 milionů uhradí dotace ze státního Operačního programu Zaměstnanost. Přípravu, administraci a realizaci projektu zajišťuje oddělení projektového řízení Centra investic, rozvoje a inovací (CIRI).