Kraj pomůže s ochranou genofondů ohrožených druhů zvířat
Královéhradecký kraj připravil založení veřejné výzkumné instituce s názvem Výzkumný institut ochrany genofondů, v.v.i. Vytváří tím podmínky pro vědecký výzkum specifických ochranářských projektů, které se realizují v Zoo Dvůr Králové, a. s. Zahrada získá partnera, se kterým bude moci řešit i směřování výzkumu ochrany ohrožených druhů živočichů. Rada kraje vznik instituce podpořila, nyní budou záměr schvalovat zastupitelé.
„Zoo Dvůr Králové se řadu let zabývá výzkumem ochrany genofondu ohrožených druhů živočichů. Osamostatněním výzkumu v institutu se získá větší prostor pro kooperaci mezinárodních projektů. Tímto krokem se umožní vědecké činnosti i lepší přístup ke grantové podpoře těchto specifických ochranářských projektů. Založením institutu zvýšíme intenzitu činností pro zachování rozmanitosti života,“ uvedl radní pro životní prostředí Karel Klíma, který je také členem správní rady Zoo Dvůr Králové.
Výzkumný institut ochrany genofondů, v. v. i., bude samostatný právní subjekt. Jeho posláním se stane vědecký i aplikovaný výzkum zaměřený především na podporu světové biodiverzity, tedy na ochranu genofondů a ochranu ohrožených druhů zvířat v místě jejich přirozeného výskytu i mimo něj. Vedení královédvorské zoo této instituci bude zadávat a hradit náklady na výzkum. Institut sám však bude usilovat o dosažení vědeckých grantů, dotací či nadačních a sponzorských prostředků.
Ředitel výzkumného institutu vzejde z výběrového řízení. Předpokládá se, že pod Výzkumný institut ochrany genofondů, v. v. i., přejdou odborníci, kteří již nyní pracují nebo spolupracují v Zoo Dvůr Králové.
Dvorský safari park dlouhodobě usiluje o záchranu volně žijících populací nosorožců v Africe. Snaží se například o rozmnožení severních nosorožců tuponosých pomocí umělého oplodnění a v současné době vrcholí přesun pěti nosorožců dvourohých do národního parku Akagera ve Rwandě. Dlouhodobým projektem je také monitoring volně žijících zvířat, například tah husy divoké, která vlivem klimatických změn přesouvá své hnízdiště ze severu Afriky na jih Evropy. Pracovníci safari parku také připravují projekt na odběr a uchování spermatu vzácných kopytníků, například vodušky abok.