Kraj podruhé vyhlásí výběrové řízení na rekonstrukci vily Gymnázia J. K. Tyla

15. 4. 2020

Rada Královéhradeckého kraje dnes schválila vyhlášení veřejné zakázky na stavební práce v rámci rekonstrukce vily Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Předpokládaná nejvyšší přípustná cena zakázky je 11 milionů korun bez DPH. Rekonstrukce by mohla začít v červenci letošního roku.

„Zakázku na stavební práce vyhlašujeme již podruhé, museli jsme zakázku zrevidovat, navýšili jsme předpokládanou hodnotu zakázky z 10 milionů korun na nejvýše přípustnou 11 milionů korun bez DPH. Věřím, že se tak zadávacího řízení zúčastní více dodavatelů. Termín, do kdy mohou zájemci podávat nabídky, bychom mohli vědět do týdne,“ okomentoval zakázku radní pro investice Václav Řehoř.

Rekonstrukce vily bude zahájena pravděpodobně v červenci a potrvá přibližně rok. „Jedná se o kulturní historickou památku. Rekonstrukcí vily tak dojde k celkové revitalizaci areálu gymnázia. Naším záměrem je zachovat v maximální míře prvotní charakter vily a vzhled objektu včetně původního materiálového a barevného řešení. Dojde ke změně vnějšího zdiva v části soklu, kdy bude nevhodný obklad nahrazen jiným. Všechny fasádní výplně budou provedeny jako replika původních výplní,“ řekla náměstkyně Martina Berdychová odpovědná za oblast kultury a školství.

Opravy se budou týkat také vstupní haly, stropů nad druhým nadzemním podlažím, kanalizace, rozvodů, dojde i na výměnu podlah, dveří, oken, střešní krytiny a oplechování včetně izolace proti vlhkosti.

Královéhradecký kraj vyhlašuje tendr již podruhé. Do první soutěže se přihlásily dvě firmy, z nichž jedna výrazně překročila předpokládanou cenu zakázky, zatímco druhá, naopak s nižší cenou, od podpisu smlouvy odstoupila z kapacitních důvodů.

Objekt o jednom podzemním a dvou nadzemních podlažích byl postaven ve 20. letech minulého století podle návrhu architekta Josefa Gočára. Vila, která je kulturní historickou památkou, v současnosti slouží pro výuku hradeckého Gymnázia J. K. Tyla.

Samotná budova gymnázia prošla rekonstrukcí v roce 2012, trvala dva roky a přišla na 99,5 milionu korun včetně DPH. Zhruba dvě třetiny nákladů opravy uhradila dotace z fondů Evropské unie.