KACPU zahájilo provoz v krajské budově Na Okrouhlíku
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) začalo dnes dopoledne registrovat uprchlíky na nové adrese. Od středečního poledne bylo mimo provoz z důvodu stěhování z Kongresového centra Aldis do krajské budovy v blízkosti autobusového a vlakového nádraží v ulici Na Okrouhlíku v Hradci Králové. Za dopoledne centrum kompletně odbavilo zhruba čtyři desítky uprchlíků.
„Stejně jako před měsícem v kongresovém centru jsme dnes úspěšně zahájili provoz krajského asistenčního centra v budově Na Okrouhlíku. Děkuji všem zapojeným složkám, úřadům a dobrovolníkům za jejich činnost. Za měsíc fungování centra dokázali efektivně sjednotit jeho provoz, který teď bude probíhat na podstatně menším prostoru. Přestěhovali jsme centrum do volných kanceláří krajské nemovitosti, která je navíc v blízkosti hlavního nádraží. Díky tomu tak nebudeme dále blokovat hradecké kongresové centrum, a tím i velké komerční akce, které se zde pro veřejnost chystají,“ řekl hejtman Martin Červíček.
KACPU od 2. do 30. března odbavilo téměř 11 tisíc ukrajinských uprchlíků. Zatímco v prvních týdnech provozu centrem denně prošlo v průměru 600 osob, v posledních dnech se jejich počet snížil na zhruba 200 za den.
Z důvodu nízké vytíženosti centra v nočních hodinách došlo ke zkrácení jeho denní provozní doby na 12 hodin. Centrum tak od 31. března poskytuje administrativní pomoc uprchlíkům každý den od 7 do 19 hodin. Mimo tento čas centrum prostřednictvím hasičského záchranného sboru zajišťuje pouze nouzové přespání do druhého dne.
Nové prostory KACPU našlo v krajské budově na adrese Na Okrouhlíku 1371, Pražské Předměstí, Hradec Králové. Nachází se ve dvou podlažích. U vstupu vedle recepce je čekárna a místnost pro vyřízení žádosti o ubytování, v prvním nadzemním podlaží probíhá veškerá administrativní část registrace.
Registrace čítá tyto procesy: lustraci, vydání víza, kontakt s úřadem práce, sjednání zdravotního pojištění, případně zajištění ubytování. Veškerou administrativu usnadňuje fakt, že registrace probíhá na jednom místě.
Na zřízení centra kraj spolupracuje s Hasičským záchranným sborem Královéhradeckého kraje, Krajským ředitelstvím policie Královéhradeckého kraje, Odborem azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (OAMP), Úřadem práce ČR, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, Diecézní katolickou charitou Hradec Králové, Oblastní charitou Hradec Králové a také se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje.