Hejtman Červíček: Klíčové jsou kapacity covidových lůžek a naši zdravotníci

6. 11. 2020

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji je aktuálně přes 400 pacientů hospitalizovaných s nákazou covid-19. Zvyšuje se obsazenost lůžek i potřeba personálu v jednotlivých zařízeních. Z toho důvodu je nezbytné neustále pracovat na potřebné kapacitě lůžek pro pacienty s koronavirem a na udržení akceschopnosti zdravotníků.

Pracujeme na vytvoření co největší kapacity lůžek pro covid pacienty. Po několika etapách jsme v krajských nemocnicích navýšili kapacitu na zhruba 350 lůžek pro pacienty s koronavirem. Aktuálně je z nich zhruba 80 % obsazeno. S ohledem na predikovaný vývoj epidemie budeme velmi pravděpodobně nuceni dílčím způsobem kapacitu lůžek ještě navyšovat, popřípadě budeme muset systémově řešit přesuny pacientů mezi jednotlivými zařízeními,“ sdělil hejtman Martin Červíček.

Obrovský problém je absence zdravotníků, kterých jen v krajských v nemocnicích chybí na 300. Obdobná absence personálu je také ve Fakultní nemocnici Hradec Králové a v sociálních službách.

S personálním nedostatkem v nemocnicích vypomáhá armáda. Kromě náchodské, rychnovské a jaroměřské nemocnice nově vojáci začnou od 9. 11. pomáhat i v Oblastní nemocnici Jičín, kam kraj úspěšně žádal o jejich pomoc.

Neméně důležitou pomocnou silou jsou také dobrovolníci (studenti, lidé, co ve zdravotníci pracovali apod.), kteří vypomáhají jak ve zdravotnických, tak sociálních zařízeních.

Obrovské díky patří ředitelům, primářům, vrchním sestrám a také všem zdravotníkům, kteří v těchto dnech zajišťují potřebnou zdravotní péči napříč všemi obory, navíc za stavu, kdy v nemocnicích denně přibývají hospitalizovaní pacienti s covid-19. Naším úkolem je jim co nejvíce pomoci. Do nemocnic proto například distribuujeme ochranné pomůcky i přístroje potřebné pro léčbu středních a těžkých případů nákazy covid-19 ze zásob Správy státních hmotných rezerv (HFNO a ventilátory). Ve čtvrtek jsem rovněž rozeslal výzvu zdravotníkům mimo zdravotnická zařízení a poprosil je o pomoc v nemocnicích,“ doplnil hejtman Červíček.

Krizový štáb kraje nyní musí začít řešit připravenost zdravotnictví a sociální oblasti pro další období, kdy lze očekávat ještě větší zátěž než doposud.

Osobně se domnívám, že klíčové bude zvládnout přelom listopadu a prosince. Zejména je důležité sledovat vývoj epidemie v domovech pro seniory. Prvním úkolem bude zvládnout plošné testování, po kterém lze očekávat další nárůst potvrzených případů covid-19 u klientů ale i personálu. Systém bude muset znovu všechno zvládnout, což bude náročné především pro personál sociálních zařízení, ale i nemocnic,“ nastínil hejtman, podle kterého bude důležitým krokem vyřešit možnosti přemisťování již neinfekčních pacientů mimo zdravotnická zařízení a tím uvolnit kapacity a ulevit nemocnicím a jejich personálu.