Galerie moderního umění v Hradci Králové získala jedinečnou sbírku Karla Tutsche

4. 5. 2021

Galerie moderního umění v Hradci Králové se zařadila mezi nejvýznamnější české galerie v České republice. Podařilo se jí získat unikátní sbírku uměleckých děl Karla Tutsche čítající 800 položek. V oblasti výtvarného umění je kolekce jednou z nejvýznamnějších sbírek v novodobé historii sběratelství v České republice. Galerie za díla zaplatila 12 milionů korun.

Galerie moderního umění v Hradci Králové získala jedinečnou sbírku Karla Tutsche
Stanislav Diviš, Kapsáři, 1985

„Nákupem sbírky Karla Tutsche výrazně vzrostlo kulturní bohatství v našem kraji, umělecká díla pomohou rozvíjet činnost GMU a prezentovat české a československé moderní umění vybírané s unikátním vkusem a intuicí. Sbírka se stane pevnou a nepřevoditelnou součástí královéhradecké galerie moderního umění, což zaručí jejich přístupnost pro budoucí generace,“ uvedla náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová.

Sběratel a galerista Karel Tutsch (1941–2008) se soustředil na přechod mezi modernistickou a postmoderní malbou a grafikou, podařilo se mu shromáždit díla významných umělců, jako například: Jiřího Načeradského, Jiřího Sopka, Aleny Kučerové, Antonína Střížka, Jiřího Petrboka nebo Naděždy Plíškové. Kromě obrazů se brněnský sběratel zaměřoval také na konceptuální umění, kde mezi nejvýznamnější autory patří Jiří Kovanda, Jiří David nebo Ján Mančuška.

„Sbírka je výlučným dokumentem sběratelství od 80. minulého století. Karel Tutsch od roku 1986 provozoval Galerii Na bidýlku v Brně, nejstarší soukromou galerii u nás, v níž uspořádal celkem 169 akcí a která se ihned stala významným místem setkávání a prezentace české a slovenské neoficiální scény. Posléze, po roce 1989, významně doplňovala a nahrazovala nerozvinutý výstavní provoz,“ sdělil ředitel Galerie moderního umění v Hradci Králové František Zachoval.

Karel Tutsch byl obecně znám vytříbeným vkusem a skvělou intuicí, díky které dokázal odhadnout talent umělců. Jeho sbírka proto obsahuje učebnicová díla, která se skvěle hodí pro prezentaci veřejnosti v expozicích galerie.

„Samozřejmě jsem se se sbírkou nechtěl rozloučit, protože jsem v provizorním depozitáři na svého bratra často vzpomínal. Nakonec převládla motivace prodat ji sbírkotvorné instituci, která s konvolutem bude schopna pracovat a v budoucnu ho i prezentovat,“ dodal bratr zesnulého sběratele Jindřich Tutsch.

Klíčová díla z Tutschovy sbírky si veřejnost může prohlédnout ve čtvrtém patře galerie do 23. května 2021. V následujících letech pracovníci galerie sbírku detailně probádají a v roce 2023 ji vystaví v ucelené podobě.

Fotogalerie