Do škol míří digitální pohotovost, která pomůže se vzděláváním žáků mimo školu

19. 3. 2020

V souvislosti s mimořádnými bezpečnostními opatřeními vlády České republiky kvůli šíření koronaviru jsou od minulého týdne zavřené základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy. V reakci na to Královéhradecký kraj nabízí školám a jejich prostřednictvím i žákům a jejich rodičům podporu on-line výuky. Seznam elektronických výukových materiálů je na webových stránkách www.skolysobe.cz.

Do škol míří digitální pohotovost, která pomůže se vzděláváním žáků mimo školu

„Na konci minulého týdne jsem oslovila základní a střední školy v kraji s informací, že na webu k dispozici seznam on-line výukových materiálů, který budeme neustále aktualizovat o další zdroje. Na základě této výzvy nám školy doporučili lektory, kteří mají s on-line výukou zkušenosti a rádi by je předali dál. Odbor školství pracuje i na dalších způsobech, jak školám pomoci při využívání on-line prostředí pro výuku, aby byla co nejefektivnější v době zavřených školských zařízení. V pondělí 16. března odstartoval svou činnost tým odborníků pracujících v rámci projektu Digitální pohotovost, který spolupracuje se školami v kraji a pomáhá jim nastavit vhodný model on-line vzdělávání,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast školství Martina Berdychová.

Na projektu spolupracuje Královéhradeckého kraj a Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky s odbornou podporou Klubu aktivních ve vzdělávání. Realizační tým tvoří převážně učitelé a studenti.

Seznam on-line výukových materiálů je k dispozici zde.

Školy mohou komunikovat s odborníky prostřednictvím e-mailové adresy skolyonline@kr-kralovehradecky.cz.

„Zřízením speciální e-mailové adresy a zahájením projektu Digitální pohotovost chceme dosáhnout toho, že se většině škol podaří efektivně odstartovat on-line vzdělávání. Usilujeme o to, aby mezi sebou komunikovali jednotliví učitelé v rámci své školy a konzultovali spolu rozsah výuky v jednotlivých třídách, aby nedošlo k přetížení žáků, což by je mohlo odradit od vzdělávání pomocí moderních technologií. Zároveň chceme propojit i školy mezi sebou. Snažíme se zapojit i rodiče, aby se také seznámili s on-line vzdělávacím a dokázali své děti v tomto způsobu studia podpořit. Naším cílem je, aby školy neměly pocit, že jsou v obtížné situaci samy,“ dodala náměstkyně Martina Berdychová.

Seznamy odkazů a návodů zveřejnilo na svých stránkách Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, řada subjektů uvolnila výukové materiály k využití školám zcela zdarma.

S unikátním projektem ve vzdělávání mimo školu přichází například také Česká televize, od pondělí 16. března odstartovalo vysílání programu UčíTelka na kanálu ČT2.