Do dětských domovů míří velikonoční dárek za 1,7 milionu korun
Královéhradecký kraj podporuje online vzdělávání a jednotnou online komunikaci školy, a to prostřednictvím nových aplikací a technologií. Překážkou však bývají chybějící počítače nebo chytré telefony. Protože děti v dětských domovech nemají vůbec žádné vybavení, Královéhradecký kraj nakoupil 187 notebooků za více jak 1,7 milionu korun sedmi domovů, které zřizuje. Dětem tak umožní větší zapojení nejen do školní výuky.
„Současná epidemie COVID-19 si vyžádala preventivní a hygienická opatření i v dětských domovech, které pokračují v nepřetržité činnosti. Pracovníci zabezpečují 24hodinovou péči o děti a nyní také musí zajistit i podporu školní výuky, což je v podmínkách domova při nedostatku techniky velice náročné. Chceme jim co nejvíce pomoci, jejich práci ulehčit a hlavně dětem poskytnout vybavení technikou, kterou pro své vzdělávání nutně potřebují, a to nejen v době uzavření škol. Proto do dětských domovů míří notebooky vybavené softwarem a vzdělávacími aplikacemi,“ vysvětluje investici náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.
Kraj provedl průzkum trhu a po konzultacích s odborníky vybavil dětské domovy jednotným zařízením, notebookem s Windows 10 včetně antivirového programu a s nainstalovaným vzdělávacím softwarem. Notebooky kraj rozveze do dětských domovů během velikonočního víkendu jako jarní dárek dětem, zajistí i jejich instalaci. V souvislosti s pořízením techniky nabídly i kulturní a paměťové instituce on-line programy na míru dětským domovům. Dodavatelem notebooků je ICT EDUcation, s.r.o., a Corinth zdarma věnoval vzdělávací software.
„Náš kraj patří k velkým propagátorům online vzdělávání a podporuje ho prostřednictvím nových aplikací a technologií. Děti v dětských domovech nemají žádné moderní technologie a ani nevlastní chytré mobilní telefony. Vnímám to tak, že v domovech jsou naše děti, měli bychom se o ně postarat a vzdělávání na dálku jim umožnit,“ doplňuje náměstkyně Berdychová.
Péči v dětských domovech, ve kterých žijí děti od tří do osmnácti (popřípadě do 26 let), vedou pracovníci v počtu šesti až osmi dětí ve skupině. Nejedná se jenom o počet a odlišný věk dětí, které svůj notebook potřebují, ale také o míru podpory a individuální přístup, neboť většina dětí má různé speciální vzdělávací potřeby. Používání notebooků zjednoduší přístup k online výukovým materiálům a v době odpoledních činností děti motivuje k vyhledávání informací, které je zajímají. Děti si také osvojí pracovní dovednosti v používání moderních technologií.
Královéhradecký kraj zřizuje sedm dětských domovů, a to v Nechanicích, Broumově, Jaroměři, Sedloňově, Potštejně, Dolním Lánově a ve Vrchlabí.