Centrum Orion získalo ocenění za nadstandardní kvalitu poskytovaných sociálních služeb
Nezisková organizace Centrum Orion z Rychnova nad Kněžnou, která pomáhá dětem i dospělým osobám s postižením a jejich rodinám, převzala v Praze od zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí ČR ocenění v Programu dobrovolného rámce hodnocení kvality sociálních služeb.
Program dobrovolného rámce hodnocení kvality sociálních služeb je ministerský motivační program, který upravuje oblast nadstandardní kvality – tedy nad rámec zákonem definovaných povinností poskytovatelů sociálních služeb. Jeho cílem je podpora rozvoje těch poskytovatelů, kteří se zvyšováním kvality a efektivity služeb aktivně a systémově zabývají a uspěje v něm pouze ten poskytovatel, který své služby již nyní poskytuje v nadstandardní kvalitě.
„Děkuji všem pracovníkům Centra Orion za jejich práci, o jejíž profesionalitě jsme neměli pochyb. Nyní tyto kvality potvrdili odborníci z ministerstva práce a sociálních věcí a tím zařadili centrum mezi nejlépe procesně fungující organizace u nás. Věřím, že spokojení jsou i klienti Orionu,“ uvedla náměstkyně pro oblast sociálních věcí Martina Berdychová.
Mezi nejsilnější stránky Centra Orion patří podle hodnotitelů jeho výrazná orientace na klienty a schopnost flexibilně pro ně zajišťovat na míru šité a vysoce inovativní služby nebo metody práce. Poskytované služby jsou šité na míru potřebám konkrétních klientů a služba k jejich zajištění dokáže poskytovat odpovídající individualizovanou podporu. A to i díky sbírání dat o využití služby a propracovanému systému prolínání asistentů mezi službou centrum denních služeb a osobní asistencí, což maximalizuje efekt využití jejich pracovního času ve prospěch poskytování sociálních služeb.
Zapojování do nových projektů, přijímání nových výzev, hledání inspirace v okolním světě jsou v Centru Orion patrné. Organizace nemá strach z nových věcí, naopak si uvědomuje, že pestrost v nabídce služeb a aktivit je jediná cesta, jak udržet pozornost a zájem jejich klientů. Pracovníci změny v této oblasti vítají, nejzřetelněji se projevuje systém učení a vzdělávání v organizaci v oblasti zaangažovanosti zaměstnanců do vlastního rozvoje. Role „specialistů – terapeutů“ ve vybrané oblasti je skvělým nástrojem k ní.
Místní šetření také jednoznačně prokázalo, že „orioňácká“ atmosféra je ve službě a organizaci jako takové všudypřítomná a cíleně a dlouhodobě budovaná. Přispívá k tomu velmi propracované a provázané PR organizace, budované vztahy mezi zaměstnanci, klienty a jejich rodinami, veřejností apod. Vedení organizace vytváření optimální organizační kultury podporuje a sdílí ji napříč celou organizací / službami. Výsledkem je profesionálně vystupující (a dovnitř i ven fungující) organizace, která je ve svém působišti známá, vnímaná všemi zainteresovanými stranami jako férová, kvalitní, inspirativní a jako nositel dobré praxe a inovací.
„Na získané ocenění jsme velmi hrdi, zároveň je pro nás zavazující do budoucna. I nadále chceme nejen sociální služby, ale také další podporu našich klientů i jejich pečujících rodin poskytovat co nejkvalitněji a tak, abychom umožnili osobám s postižením co nejdéle vyrůstat ve svém přirozeném prostředí a s potřebnou podporou celé rodiny. Organizací poskytující služby v nadstavbové kvalitě můžeme být i díky zájmu o Centrum Orion, vstřícnosti Královéhradeckého kraje, měst, obcí i dalších partnerů k našim záměrům a jejich podpoře. Díky vzájemné spolupráci, která je na vysoké úrovni a které si velmi vážíme, je náš úspěch i vaším úspěchem,“ uvedli zástupci Centra Orion.
Co je homesharing
Centrum Orion poskytuje takzvanou službu homesharing, což je forma odlehčovacího pobytu založená na komunitní pomoci. Umožňuje pravidelný pobyt dítěte s postižením v domácnosti tzv. hostitele, o které hostitel pečuje stejně jako o člena své rodiny. Jedinečnost homesharingu spočívá v tom, že hostitel a jeho rodina poskytuje dítěti s postižením podporu přímo ve vlastní domácnosti. A zároveň, protože hostitel pečuje v jednu chvíli právě jen o jedno dítě, dokáže vyjít vstříc jeho individuálním potřebám.
Hlavním cílem je pomoci rodičům v jejich náročné péči, poskytnout jim volný čas na odpočinek a regeneraci sil, umožnit jim věnovat se dalším svým dětem, sobě navzájem či dalším aktivitám, na které není z důvodu péče o dítě čas ani prostor. Dítě s postižením je pak prostřednictvím homesharingu podporováno v samostatnosti, navazuje nové sociální vztahy, zlepšuje se adaptabilita na nové prostředí i jeho tolerance ke změnám, pomáhá zprostředkovat dětem s postižením nové zážitky, snižuje jejich závislost na rodičích.
Homesharing je ale přínosný i pro druhou stranu – díky hostitelství získávají hostitelé nové zážitky a zkušenosti a prostřednictvím dítěte s postižením také jiný pohled na svět.
Homesharing je založen na vztazích a vzájemné důvěře. Všichni hostitelé zapojení do projektu procházejí výběrem a přípravou a budou mít oporu v pracovních Centra Orion. Stejnou podporu mají i pečující rodiny. Pracovníci Centra Orion najdou vhodné hostitele ke konkrétním pečujícím rodinám a provázejí je celým procesem výběru, při vzájemném propojování i v samotném průběhu služby.