Bezděkov nad Metují vyhlašuje sochařskou soutěž pro barokní kostel

17. 1. 2025

Malá obec na Broumovsku má přes šest set obyvatel, před sebou však výjimečný počin, který by mohl být vzorem i pro velká kulturní centra. Výklenky nad vchodem do barokního kostela sv. Prokopa od Kiliána Ignáce Dientzenhofera chystá Bezděkov nad Metují doplnit o současné sochy světců sv. Prokopa a sv. Vintíře, kterým je tato národní kulturní památka zasvěcena. U příležitosti 300 let od výstavby vyhlašuje otevřenou uměleckou soutěž.

Bezděkov nad Metují vyhlašuje sochařskou soutěž pro barokní kostel

Kostel sv. Prokopa vznikl v letech 1724–1727. Právě oslava 300 let od dokončení dominanty, kterou nese obec ve svém znaku, podnítila místní představitele k vypsání soutěže o doplnění průčelních nik o současné sochy. Lze předpokládat, že výklenky byly připraveny právě pro sochy světců, kterým je kostel zasvěcen, osazeny však nikdy nebyly.

„Naším požadavkem je srozumitelnost díla a respekt k objektu, kde se budou obě sochy nacházet, stejně jako k celému širšímu místu a krajině, včetně materiálového řešení. Cílem je vytvořit nový harmonický celek,“ uvedl starosta obce Miroslav Maroul a doplnil, že cílem není vytvořit kopii barokní sochy, ale dílo hovořící současným uměleckým jazykem.

Kostel v Bezděkově nad Metují již prošel zdařilou rekonstrukcí fasády, za kterou byl v roce 2024 Královéhradeckým krajem oceněn titulem finalisty Ceny památkové péče – Hereditas obligat a Zlatou cihlou v rámci soutěže Vesnice roku Královéhradeckého kraje.

Aktivní obec v péči o památku a kultivaci okolního prostředí pokračuje nadále ve spolupráci s děkanstvím v Polici nad Metují i Královéhradeckým biskupstvím. Součástí těchto snah je právě i vypsání soutěže na zhotovení nových soch benediktinských světců. Sv. Prokop je typický český světec, sv. Vintíř byl naopak uctíván primárně na území obývaném německy mluvícím obyvatelstvem. Z českého povědomí se Vintíř vytratil a teprve dnes se jeho kult začíná znovu připomínat.

Uzávěrka do 18. dubna

Na přípravách zadání se podíleli zástupci památkové péče, odborníci z praxe, představitelé obce a církve v koordinaci s Centrem architektury Královéhradeckého kraje. Soutěž je dvoukolová: Do prvního kola zasílají účastníci portfolia a ideové návrhy děl.

Uzávěrka pro zasílání přihlášek a pokladů do prvního kola je 18. dubna 2025. Do kola druhého odborná porota vybere 3 až 5 účastníků, kteří budou vyzváni k vytvoření modelů a detailnímu rozpracování návrhu.

Osazení soch je plánováno na září 2027 s možností nejzazšího prodloužení do srpna 2029. Veškeré informace a výzvu s podklady naleznete na webu obce www.bezdekov.org. Na financování tohoto mimořádně významného záměru plánuje Bezděkov zorganizovat i veřejnou sbírku.

Soubory ke stažení