Zlatý kolovrat letos převezme přadlena a krajkářka

8. 10. 2007 Autor: Imrich Dioszegi

Přadlena Anna Tůmová z Teplic nad Metují a krajkářka Marcela Hovadová z Červeného Kostelce letos získají cenu Zlatý kolovrat. „Toto ocenění uděluje od roku 2002 každoročně Královéhradecký kraj lidem, kteří se na jeho území zasloužili o udržování a rozvoj tradičních lidových řemesel,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.

S cenou je spojený věcný dar v hodnotě 5 tisíc korun. „Kraj tyto ceny uděluje v souladu s vládní Koncepcí účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice. V loňském roce získali tyto ceny tvůrce výrobků z proutí a výrobce soustružených pomůcek pro krajkářství, síťování či spřádání vlny,“ řekl Zdeněk Kraus, radní Královéhradeckého kraje s odpovědností za kulturu, památkovou péči a školství.

Šestapadesátiletá Anna Tůmová, která Zlatý kolovrat obdrží za výsledky v oboru ruční zpracování vlny, přede ovčí vlnu na kolovratu dovezeném z Nového Zélandu. Ovčí rouno se naučila sama prát bez chemických přísad, ručně ji vyčesávat, barvit či tkát na tkalcovském a kolíkovém stavu. Vedle předení na kolovratu také ovládá techniku suchého či mokrého plstění. Zpracování vlny se snaží popularizovat: lidé její šikovné ruce mohli sledovat například na krajských Dožínkách, Dni země ve Vysokém Mýtě či na různých výstavách. Na své ekofarmě předvádí zpracování vlny také školákům či turistům.

Sedmpadesátileté Marcele Hovadové patří krajské ocenění za výsledky v oboru paličkování krajek. Krajky si navrhuje a vyrábí sama. Její návrhy se často inspirují v přírodě či v pohádkách. Při výrobě autorských krajek kombinuje různé například i netextilní materiály. Z těch se potom stávají obrazy či oděvní doplňky, které zdobí šaty či pokrývku hlavy. Své výrobky vystavuje pětadvacet let: vidět je mohli lidé na výstavách po celém v Evropě i Severní Americe. Své zkušenosti s výrobou krajky starou textilní technikou v moderním pojetí předává zájemcům z Čech i ze zahraničí.