Zadlužené nemocnice zajistí miliony ušetřené na poplatcích

16. 4. 2009 Autor: Imrich Dioszegi

Zadlužené Oblastní nemocnice Náchod a Rychnov nad Kněžnou se budou moci zbavit svých nejnebezpečnějších dluhů. Krajští zastupitelé dnes poslali těmto dvěma krajským nemocnicím příspěvek 15 milionů korun. Ten nemocnice použít na umoření pohledávek, které mají vůči svým věřitelům a některé z nich jsou starší než jeden rok. Kraj tak vykročil ke zvýšení stability ekonomiky těchto nemocnic a zmírňuje tak riziko jejich insolvence.

Náchodská nemocnice použije pro tyto účely 8,5 milionů korun a rychnovská nemocnice 6,5 milionů korun.

Celkový dluh obchodních společností krajského holdingu se blíží 200 milionům korun. Výsledky auditu krajských nemocnic ukázaly, že ekonomika krajského zdravotnictví je v horším stavu než tvrdilo jeho bývalé vedení.

„Od počátku jsem ubezpečoval pacienty i zaměstnance krajských nemocnic, že kraj jejich bezproblémový chod zabezpečí. Toto je bohužel jen jeden z prvních kroků: „léčba“ našich nemocnic bude z ekonomického pohledu ještě bolestivá. Ekonomické nepohodlí, kterým krajské zdravotnictví prochází, však komfort pacientů či klid pro práci zdravotnického personálu neohrozí,“ řekl královéhradecký hejtman Lubomír Franc, který je zároveň předsedou představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje.

Peníze pro nejzadluženější nemocnice jdou z rezervy 50 milionů korun, kterou kraj vyhradil na pokrytí regulačních poplatků za pacienty ošetřené v krajských nemocnicích. Po dvou měsících spuštění systému poskytování darů na hrazení regulačních poplatků se ukazuje, že do konce roku nebude třeba sumu vyhrazenou na tyto účely utratit celou. Během února a března kraj zaplatil přes 6 milionů korun, vloni za stejné období to bylo o nejméně 3 miliony korun více. Od dubna navíc nemusí regulační poplatky platit děti do 18 let.

Kraj nyní pracuje na proměně chodu krajského zdravotnictví, které dosud fungovalo značně neprůhledně. Krajské zdravotnictví nebylo v uplynulých nejméně pěti letech pod dostatečnou kontrolou volených zástupců kraje, což nové krajské vedení okamžitě změnilo.

„Tvrdili jsme, že kvůli tomu ve zdravotnictví dochází k podezřelým a pro kraj nevýhodným obchodům: potvrzují to nyní nezávislé nálezy auditorů či kontrolorů Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten již některým obchodním společnostem zdravotnického holdingu udělil opakovaně pokuty. Vedle toho vyšetřuje bývalé šéfy holdingu policie. Pokud kraji vzniknou kraji další škody, budeme postupovat vůči odpovědným lidem z bývalého vedení tvrdě a nekompromisně,“ doplnil hejtman Franc.