Výstava ke 30. výročí „Expedice Himalaya ’76“ na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje
10.–30. listopadu 2006 ve vestibulu Královéhradeckého kraje ve Wonkově ul. v Hradci Králové si zájemci mohou prohlédnout fotografickou výstavu, připomínající 30. výročí jedné z nejúspěšnějších – nejen sportovních – mezinárodních akcí, připravených ve východočeském regionu. Zahájení vernisáže výstavy, pořádané Královéhradeckým krajem pod záštitou člena rady kraje MUDr. Jiřího Vambery a za účasti některých členů expedice, se uskuteční v pátek 10. listopadu 2006 v 10 hod.
Výstava, kterou připravil odbor životního prostředí Královéhradeckého kraje (technická realizace ZO ČSOP Na Plachtě), zahrnuje několik desítek původních fotografií, dokumentujících 21 000 km dlouhou cestu výpravy do Kašmírského Himálaje, průběh výstupu na Nun Peak (7 135 m) v Kašmírském Himálaji a ekologické podmínky a život v Orientu, zejména domorodců v Ladakhu – Malém Tibetu. Doplněno je několik záběrů z expedice v r. 2003.
Expozice je zdarma přístupná v pracovní době krajského úřadu.
Základní fakta o expedici:
Výprava, pořádaná TJ Slavia Hradec Králové od 1. září do 9. prosince 1976, byla první českou (československou) horolezeckou expedicí, působící na indickém území. Její členové byli v rámci Východočeského kraje následně oceněni za „mimořádný výkon v roce 1976“. Byli mezi prvními Čechy, kteří vstoupili do cizincům dlouhodobě zakázaného Ladakhu, vysokohorské provincie na pomezí Indie, Číny a Pákistánu. Jako první překonali před tím nezlezenou severozápadní stěnu nejvyšší hory Kašmírského Himálaje Nun Peaku (7 135 metrů) a vytvořili tak druhý československý prvovýstup novou trasou v nejvyšším horstvu světa, jako třetí výprava v historii vystoupili na jeho vrchol (hora byla prvně zdolána v roce 1953 snazší jižní cestou). V místech, jichž obvykle dosáhne jediné družstvo, stanulo sedm horolezců – polovina výpravy, která byla v roce 1976 jedinou úspěšnou skupinou mezi 14 zahraničními expedicemi, usilujícími o ladacké vrcholy.