Vedení záchranky koupilo zbytečně drahé touaregy a některé veřejné zakázky manipulovalo, zjistili auditoři
Vedení Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje je podezřelé z úmyslné manipulace soutěží, ve kterých se rozdělují milionové zakázky z veřejných finančních zdrojů. Krajská záchranka také nešťastně zadala výběrové řízení na nové sanity pro systém rendez-vous, na jehož konci byl nákup luxusních vozů touareg, jejichž pořízení i provoz jsou zbytečně drahé.
To jsou některé z výsledků auditu hospodaření Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, který minulý týden předali auditoři vedení krajského zdravotnictví.
„Výsledky auditu hospodaření a vedení této příspěvkové organizace jsou velice znepokojivé. Ukazuje se, že vedení krajské záchranky mělo být řízeno a hospodařit daleko efektivněji a ušetřit na provozu miliony korun ročně. Především kvůli podezření z manipulace s tendrovou dokumentací tak, aby zvítězil konkrétní dodavatel spotřebního materiálu, zvažujeme podat trestní oznámení. To nám doporučují také závěry právě dokončeného auditu,“ řekl první náměstek královéhradeckého hejtmana Josef Táborský, který má na starosti ekonomiku.
Auditoři, kteří ekonomiku krajské záchranné služby zkoumali během letošního února, se domnívají, že dosavadní vedení záchranářů porušovalo zákon o veřejných zakázkách (č.137/2006 Sb.) a tím docházelo k velice neefektivnímu hospodaření organizace. „Doporučujeme proto revidovat některé dodavatelské smlouvy a provést výběrová řízení transparentněji a bez diskriminace: tím by tato organizace získala výhodnější tržní a dodací podmínky, protože v praxi je běžné vysoutěžit tyto podmínky o 20 – 30 procent výhodněji,“ uvedl Slavomír Hrinko ze společnosti Axcode, která audit prováděla.
Jedním z nedávných problematických tendrů krajské záchranky byla soutěž na pořízení vozů pro nově zaváděný systém rendez-vous. „Zadávací podmínky na nákup těchto vozů byly napsány tak, že nákup levnějších vozů byl prakticky vyloučen. Touaregy s plnou výbavou jsou pro potřeby záchranné služby zbytečně luxusní. Jejich provoz je rovněž dosti nákladný,“ doplnili jeden z konkrétních příkladů neefektivního řízení krajské záchranky autoři auditu.
Pochybení či problémy, na které upozorňuje audit hospodaření, se týká výhradně způsobu systému řízení a hospodaření krajské organizace. „Záchranná služba našeho kraje poskytuje vysoce profesionální, kvalitní zdravotní péči. Jako zřizovatel se ale musíme snažit o dodržování zákonů a také o maximálně úsporný provoz našich příspěvkových organizací,“ sdělila krajská radní Jana Třešňáková, která má na starosti oblast zdravotnictví.
V současné době je vypsáno výběrové řízení na ředitele zdravotnické záchranné služby. „Vnitřní směrnice krajské záchranky nařizuje, že ředitelem může být pouze lékař s patřičnou kvalifikací. To audit označil za diskriminační. Chceme, aby byla posílena ekonomická odbornost ředitele. Tomu vlastně vyhovuje i zadání výběrového řízení,“ doplnila krajská radní Třešňáková.
V roce 2009 již proběhl v krajské záchrance audit, který by zaměřený na právní zajištění organizace. Vedení kraje na jeho doporučení změnilo krajskou záchranku na příspěvkovou organizaci a vyjmulo ji ze Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Výtky, které měl předchozí právní audit k systému řízení, však vedení krajské záchranky dosud neodstranilo.
Podobné audity vedení kraje po svém nástupu do třetího volebního období provedlo také v organizacích v sociální oblasti, kultury či v SUSHK.