V Libčanech ležely stovky tun nebezpečných látek
V areálu skládky nebezpečných odpadů v Libčanech na Královéhradecku ležely stovky tun nebezpečných látek. Vyplývá to ze zprávy, kterou 11. května předala společnost Dekonta zajišťující v libčanském areálu skládku nebezpečných odpadů Královéhradeckému kraji. Z informací vyplývá, že skládka byla velkým rizikem pro životní prostředí i pro zdraví lidí.
Skládku vysoce nebezpečných odpadů se v bývalé továrně podařilo objevit po zásahu policie proti firmě podezřelé s nezákonným nakládáním s odpady.
„V Libčanech stále hrozí určitá rizika a je nutné považovat skládku za nebezpečí pro obyvatele i přírodu v okolí. Bezprostřední ohrožení života obyvatel v Libčanech ale nehrozí,“ řekl královéhradecký hejtman Pavel Bradík, který v obci vyhlásil před dvěma týdnu kvůli riziku stav nebezpečí.
Specialisté, kteří se zabezpečováním a inventarizací rizikových látek začali již koncem dubna, budou na místě pracovat i nadále. Areál dosud střeží policie.
Některé uskladněné nalezené látky
Odpady ropných látek v celkovém množství asi 380 - 400t.
Jedná se o nebezpečné odpady hořlavé, vysoce hořlavé, dráždivé, pravděpodobně často karcinogenní.
Kyselina pikrová v celkovém množství asi 3 kilogramy.
Klasifikuje se jako toxická, výbušná látka, nebezpečná pro životní prostředí. Při neodborné manipulaci, smíchání se spoustou jiných chemikálií či jen nárazu by hrozila exploze, čili bezprostřední nebezpečí pro zdraví a život lidí i z hlediska ochrany .životního prostředí.
Fluorid boritý v celkovém množství asi 75 kilogramů.
Je klasifikován jako látka vysoce toxická, žíravá, nebezpečná pro životní prostředí. Při jakékoliv manipulaci hrozilo bezprostřední nebezpečí pro zdraví a život lidí i z hlediska ochrany životního prostředí.
Formaldehyd
Je klasifikován jako karcinogen kategorie 3, látka toxická pro zdraví, žíravá, senzibilizující, i extrémně hořlavá. Ve směsi se vzduchem je rovněž výbušný - bezprostřední nebezpečí pro zdraví a život lidí a přírodu.
Bróm v celkovém objemu asi 2,5 litru.
Klasifikován jako látka vysoce toxická, žíravá, nebezpečná pro životní prostředí.
Kyanid draselný v celkovém množství asi 100 kilogramů.
Vyřazené autobaterie Celkové odhadované množství vyřazených autobaterií v areálu činí cca 6t.
Další „méně“ významné druhy odpadů
Znečištěné sorbenty: cca 15t.
Znečištěná krmná směs: cca 7t.
Znečištěné plasty: 30 - 35t.
Znečištěné kovové obaly: cca 10 – 12t
Odpadní zářivky: cca 100 ks
Vyřazené lednice: cca 20 ks