5. 8. 2008
Autor: Imrich Dioszegi
(ČTK) - V Královéhradeckém kraji v posledních letech klesá množství rakovinotvorných látek vypouštěných do ovzduší. Díky výstavbě nových čistíren odpadních vod se také zlepšuje kvalita vody. Velký rozruch v posledních letech vyvolalo odhalení nelegálního skladu toxických látek v Libčanech na Hradecku, životní prostředí v kraji zasáhly také dvě větší ekologické havárie - únik ropy v Trutnově a únik vápenného mléka z areálu Cukrovaru v Českém Meziříčí na Rychnovsku.
Ekologické sdružení Arnika oznámilo s odvoláním na Integrovaný registr znečištění, že v roce 2006 oproti roku 2005 v kraji klesly o více než polovinu emise rakovinotvorných látek. Podle Arniky k tomu přispělo snížení emisí dichlormetanu z provozu výrobce izolačních hmot Saint-Gobain Orsil v Častolovicích na Rychnovsku. Mezi největší znečišťovatele ovzduší v kraji patří podle údajů Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Elektrárna Poříčí u Trutnova či teplárny v Náchodě a Dvoře Králové nad Labem. Nejvýznamnějším liniovým zdrojem znečištění je silnice I/33 mezi Hradcem Králové a Náchodem.
Díky výstavbě čistíren odpadních vod se také zlepšuje kvalita vody v řekách. Mluvčí podniku Povodí Labe v Hradci Králové Václav Jirásek ČTK řekl, že odborníci v letech 1996 a 1997 a poté v letech 2006 až 2007 hodnotili celkem 24 profilů, zlepšení bylo u 11 z nich, ve 13 profilech se kvalita vody nezměnila. Podle výsledků rozborů je nejlepší voda na území kraje v Labi v Herlíkovicích na Trutnovsku, naopak nejhorší situace je na Cidlině na Hradecku.
V Královéhradeckém kraji, kde je 450 obcí a ke konci roku 2007 v něm žilo 552.212 obyvatel, je bez vyhovující kanalizace podle údajů krajského úřadu 180 obcí. Na kanalizaci není v kraji napojeno přibližně 135.000 lidí, tedy zhruba čtvrtina obyvatel, informoval ČTK mluvčí kraje Imrich Dioszegi.
Dalšímu zlepšení kvality vody pomohou nové projekty, například Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín letos v dubnu zahájila investici za 680 milionů korun do výstavby kanalizací a čištění vod v oblasti řeky Cidliny na Jičínsku. Součástí projektu je vybudování čistíren odpadních vod a kanalizací v Jičíně, Lázních Bělohrad, Miletíně-Rohoznici, Pecce, Libáni a Ostroměři. Obdobnou investici za více než půl miliardy korun pod názvem Čistá horní Úpa nyní realizuje společnost Vodovody a kanalizace Trutnov.
Podle Krajského úřadu v Královéhradeckého kraje je počet skládek odpadů v kraji dostatečný, v kraji se pouze rozšiřují již dříve povolené skládky, výstavba nových není plánována. Města v kraji se snaží zlepšit třídění odpadů, na mnoha místech jsou v provozu sběrné dvory. Například radnice v Hradci Králové letos rozšířila do dalších čtvrtí možnost kompostovat rostlinné odpady ve speciálních kompostérech.
Mimořádnou pozornost vyvolalo v dubnu 2006 odhalení nelegálního skladiště toxických látek v Libčanech na Hradecku, kde byly uloženy nejrůznější jedy, hořlaviny či výbušniny a další látky. Pracovníci dekontaminační firmy do spaloven odvezli na 600 tun chemikálií. Likvidace stála zhruba 30 milionů korun, peníze kraje získal ze státního rozpočtu. Krajský soud v Hradci Králové poslal podnikatele Václava Etlíka za trestné činy nakládání s odpady a obecné ohrožení na 6,5 roku do vězení, vrchní soud však případ vrátil k hradeckému soudu.
Kraji se v posledních čtyřech letech nevyhnuly ani ekologické havárie. Na začátku roku 2007 uniklo v areálu depa Českých drah několik desítek metrů krychlových motorové nafty, která zasáhla zeminu a hrozilo, že znečistí také nedalekou řeku Úpu. Některé práce v místě havárie nadále pokračují, podle údajů České inspekce životního prostředí zbývá odstranit přibližně 12 procent z celkového množství uniklé látky.
Rozsáhlá ekologická havárie zasáhla v září 2007 také řeku Dědinu na Rychnovsku, do které vyteklo vápenné mléko z cukrovaru v Českém Meziříčí. Znečištění zasáhlo přibližně sedm kilometrů dlouhý úsek řeky, celkem uhynulo 1600 kilogramů ryb.