V Hradci Králové začne sympozium o malíři Kupkovi

6. 10. 2008 Autor: Jiří Hošna

V aule Univerzity Hradec Králové se ve dnech 7. a 8. října uskuteční mezinárodní sympozium František Kupka – Čech, Francouz, Evropan. Akce se zúčastní přední znalci Kupkova díla i zájemci z řad široké veřejnosti. Královéhradecký kraj tak poprvé v tomto rozsahu připomene odkaz svého rodáka a umělce, jehož dílo znamenalo zásadní přínos pro moderní malířství.

„Františku Kupkovi se tak konečně dostává zasloužené pozornosti i v jeho rodném kraji. Velkou zásluhu na tom má občanské sdružení Abakus v Opočně, které spolu s Dobruškou, Jaroměří a dalšími městy iniciovalo vznik projektu Rodný kraj Františka Kupky. Sympozium přivádí do Hradce Králové přední francouzské a české odborníky: historiky umění, galeristy i mecenáše, aby veřejnosti připomněli Kupkův podivuhodný život i jeho neméně podivuhodné dílo,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík. Uvedl také, že sympozium by mělo přispět k hlubšímu porozumění dílu malíře, který předběhl svou dobu a jehož práce patří do kontextu celé západní civilizace.

Pořadateli sympozia jsou Královéhradecký kraj, Univerzita Hradec Králové a Francouzský institut. Ten zařadil tuto událost mezi významné akce v rámci Francouzské sezóny, kterou se po celý rok představuje francouzská kultura v České republice, které Francie ve finále symbolicky předá předsednictví v Evropské unii. „Kupka proslul nejen jako jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství, ale i jako světoobčan spojující zcela samozřejmě českou a francouzskou kulturu,“ říká o Kupkovi ředitelka Francouzského institutu Olga Poivre d´Arvor.

V rámci sympozia se také v úterý 7. října uskuteční slavnostní večer v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. Premiéru zde bude mít filmový dokument režisérky Daniely Gébové s názvem František Kupka – symfonik barev a malíř kosmu. Snímek čerpá inspiraci z genia loci Kupkova rodného kraje. Dále se uskuteční výstava ze soukromé sbírky sběratele Patrika Šimona a další doprovodné akce.

Kupka byl vynikajícím malířem, grafikem a ilustrátorem, zakladatelem nového výtvarného směru spojujícího malířství s hudbou a poezií. Byl také pozoruhodnou osobností duchovní - známý je například jeho zájem o východní filosofie a mysticismus. Společně s Vasilijem Kandinským, Pietem Mondrianem a Robertem Delanunayem byl však především průkopníkem abstraktní malby, která pro něj představovala novou možnost vyjádření reality. Kupka pocházel z pěti dětí notářského úředníka z Opočna. Dětství a mládí prožil v Dobrušce, po studiích v Praze a Vídni odešel v roce 1895 do Paříže, která se nakonec stala jeho druhým domovem. Během komunistické éry bylo abstraktní malířství - a tím i Kupkovo jméno - tabu. Teprve po roce 1989 Kupka plně nalezl své místo v dějinách českého výtvarného umění.

Záštitu sympoziu věnovanému Kupkovi udělil francouzský velvyslanec v České republice Charles Fries, český velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík i ministr kultury České republiky Václav Jehlička. Další informace o akci je možné najít na internetových stránkách www.ifp.cz/sf08/ a www.uhk.cz/uhk/idv.