Střední škola v Rychnově se dočká rekonstrukce za 147 milionů

18. 9. 2008 Autor: Jiří Hošna

Nová hala odborného výcviku, kvalitnější vybavení odborných učeben či moderní jídelna vzniknou díky rekonstrukci Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy v Rychnově nad Kněžnou. Stavební práce, za které Královéhradecký kraj zaplatí 147 milionů korun, začnou v polovině října. Dnes v Rychnově podepsali královéhradecký hejtman Pavel Bradík a zástupci stavební firmy VCES, která stavbu zajistí, smlouvu o provedení práce.

Odbornou školu v Rychnově navštěvuje 859 studentů, kde studují řemeslné obory a obory z oblasti služeb, včetně maturitního studia. „Ukazuje se, že nabídku školy by bylo nyní vhodné rozšířit o další obory, celoživotní vzdělávání či uznávání dílčích kvalifikací. Nechceme, aby naši studenti pracovali jen na montážních linkách, ale aby jim kvalitnější vzdělání zajistilo možnost nastoupit i do řídících funkcí, například na technologické pozice,“ řekl náměstek hejtmana Helmut Dohnálek.

Aby mohli být do nových oborů přijati další studenti, je ale nezbytné modernizovat stávající budovy, ubytovací kapacity, školní jídelnu a vystavět novou halu pro odborný výcvik. „Právě s nimi blížící se stavba počítá. Stavební práce se plánují do konce příštího roku,“ uvedl ředitel školy Hynek Martinek.

V Rychnově dnes byla podepsána i smlouva, která se týká výstavby nové budovy hasičů. Realizace tohoto projektu, který financuje stát, by měla vyjít na zhruba 200 milionů korun. Nynější stanice již stavebně ani technicky nevyhovuje. Navíc stojí v historické části města, a není ji proto možné rekonstruovat a rozšířit. Nová stanice hasičům zajistí profesionální zázemí a urychlí také výjezd jejich vozidel k zásahům. Dělníci nový objekt pro hasiče vybudují u silnice I/14 směrem na Kvasiny.

Na Rychnovsku se během posledních několika let v souvislosti s rozšiřováním automobilové výroby dočkaly stamilionových investic silnice, modernizace nemocnic, škol či čističky odpadních vod. Kraj a stát tam dosud utratily zhruba 900 milionů korun a investice do škol či silnic by tam měly postupně plynout ještě po další dva roky.

„Rozvoj průmyslové výroby například snížil na Rychnovsku nezaměstnanost na nejnižší úroveň v kraji: zatímco na konci roku 2005 přesahovala míra nezaměstnanosti v rychnovském okrese 6 procent, o dva roky později klesla pod 3 procenta a dnes je pod 2,5 procenta,“ uvedl královéhradecký hejtman Pavel Bradík.