Společnou prioritou východočeských krajů jsou D11 a R35

4. 6. 2007 Autor: Petr Vinklář

Jako podmínku rozvoje východních Čech označili zástupci Královéhradeckého a Pardubického kraje další pokračování výstavby D11 a R35. Shodli se na tom radní obou krajů na dnešním společném jednání v Hradci Králové. Vedle problematiky dopravní infrastruktury bylo tématem jednání oblast životního prostředí, cestovního ruchu či spolupráce v rámci evropského regionu NUTS II Severovýchod, jehož jsou oba kraje členy ještě společně s Libereckým.

„Obě rychlostní komunikace jsou strategické pro oba dva kraje. Zároveň se tím vytváří alternativní trasa ve směru z Prahy na Moravu ke stávající D1,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík a náměstek hejtmana Pardubického kraje Ivo Toman ho doplnil: „Podařilo se rozjet výstavbu první části silnice R 35 ze Sedlic do Opatovic a snad v první polovině roku 2009 by se po silnici už mohlo jezdit. Považuji to za jakousi startovací čáru pro dobudování D11 a R35.“ Jeho slova potvrdil také náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Petr Kuřík: „Byli jsme ministerstvem ujištěni, že do roku 2013 peníze na dálnice jsou. Přesto považujeme za důležité zapojit do iniciativ za výstavbu rychlostních komunikací třeba i soukromé subjekty a podnikatelskou sféru, abychom vytvořili silnou lobby podobně jako mají například v Moravskoslezském kraji.“

Druhým dopravním tématem byla problematika dokončení splavnění Labe do Pardubic. Rada Pardubického kraje a Rada Královéhradeckého kraje vyjádřily plnou podporu projektu a požádají premiéra a ministry pro místní rozvoj, životní prostředí a dopravu o konstruktivní jednání dotčených resortů. Cílem těchto jednání má být nalezení řešení, které povede k úspěšné realizaci tohoto projektu.

Radní Pardubického kraje také informovali své kolegy o současném stavu projektu zařízení na energetické využití odpadů EVO. Název akciové společnosti byl změněn na EVO Pardubice, a.s. a probíhají jednání o nových lokalitách pro umístění tohoto zařízení.

Dalším bodem jednání bylo i projednání Regionálního operačního programu s Evropskou komisí a společné spuštění výzev v období 2007 – 2013. Ředitelka Centra evropského projektování v Královéhradeckém kraji Klára Dostálová informovala o stavu projednávání Národního strategického referenčního rámce mezi českou vládou a Evropskou komisí, bez kterého nelze vyjednávat o Regionálních operačních programech. Podle současného vývoje se však rámec pravděpodobně do konce měsíce června schválit nepodaří.

„Za sedm let by do regionu NUTS II Severovýchod, tedy do Pardubického, Královéhradeckého a Libereckého kraje, mělo přijít 18 mld. Kč z evropských fondů. Pokud nebude referenční rámec včas schválen, může to pro nás znamenat určité problémy – např. nebudeme schopni spustit jednotlivé výzvy a podat projekty,“ řekl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek. Zároveň jako místopředseda regionu NUTS II Severovýchod připomněl, že je nutná úzká spolupráce mezi jednotlivými kraji a ještě důležitější je včasná příprava projektů. „To, co jsme dosud mohli učinit v oblasti projektů financování z fondů EU, jsme učinili,“ dodal Línek.

V oblasti cestovního ruchu se oba kraje navzájem seznámily s ukončenými a probíhajícími projekty a shodly se, že forma podpory cestovního ruchu by měla v budoucnu spočívat více v podpoře podnikání v oblasti cestovního ruchu a méně v marketingu, než tomu bylo doposud. Zároveň se radní dohodli na pokračování spolupráce pod značkou „Východní Čechy“. Oba kraje také podpoří říjnovou konferenci „Život v památkách“, kterou v Hradci Králové pořádají Pardubický, Královéhradecký a Liberecký kraj ve spolupráci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a městem Hradec Králové.

Pavel Bradík a Roman Línek také podepsali a odeslali dopis na primátora Hlavního města Prahy Pavla Béma a ředitele společnosti Pražská olympijská Tomáše Pateru se společnou nabídkou krajů na uspořádání některých aktivit olympiády ve východních Čechách, pokud se v roce 2016 č 2020 v rámci České republiky skutečně uskuteční.