S Vladimírem Pilařem se rozloučili přední houslaři a hudebníci
(ČTK) - Přední čeští houslaři a houslisté se v pátek 27. září v obřadní síni Kukleny v Hradci Králové naposledy rozloučili s Vladimírem Pilařem, doyenem známého houslařského rodu. Světově známý houslař zemřel 16. září ve věku 82 let.
"Patřil mezi absolutní špičky ve svém oboru. Jeho nástroje patřily k tomu nejlepšímu, co v tomto oboru bylo celosvětově zhotoveno. Zanechal za sebou spoustu výborných žáků. Pro mě zemřela jedna velká legenda v oboru, která posunula věhlas českého houslařství ve světě," řekl ČTK houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který se dnes pohřbu zúčastnil. Rozloučit s Pilařem se přišel také pedagog a houslista Václav Snítil, houslaři Přemysl Otakar Špidlen a Karel Vávra.
Jak poznamenal Svěcený, díky Pilařovi si oblíbil historii houslí, která se stala jeho koníčkem. "Viděl jsem ho restaurovat staré nástroje nejen ze 17. století. V naší kultuře, myslím, patřil mezi největší osobnosti," zdůraznil houslista, který stejně jako Pilařové pochází z Hradce Králové.
První housle z dílny Vladimíra Pilaře má i známý houslista Pavel Šporcl. "Patřil k našim nejlepším houslařům, k tomu 'nej', co tady v republice bylo. Je to velká škoda," řekl.
Rodina houslařů Pilařových pocházela z takzvané krkonošské houslařské školy a předávala si řemeslo z generace na generaci. Houslařskou dílnu si v Hradci otevřel Karel v roce 1924, v tradici pokračoval jeho syn Vladimír, vnuk Tomáš a čtvrtou generaci zastupuje dcera Tomáše Pilaře Šárka. Tradičními vzory jsou pro tento rod nástroje od Stradivariho a Guarneriho.
Vladimír Pilař se učil hře na housle u profesora Karla Hršela a hře na flétnu u profesora Zdeňka Stoklasy. Aktivně hrál v amatérských souborech až do roku 1965. Houslařskému řemeslu se vyučil u otce, se kterým poté pracoval společně. Svým premiérovým nástrojem zároveň složil v roce 1945 tovaryšské zkoušky.
Pilař byl znám svým neustálým studiem odborné literatury, konzultacemi s kolegy houslaři a jako spoluautor knihy Umění houslařů. Díky nemalým zkušenostem s opravami starých nástrojů působil také jako renomovaný znalec. Používal sofistikované způsoby práce a vše týkající se výroby nástroje zaznamenával s vědeckou náruživostí. Byl laureátem řady ocenění a jako porotce se zúčastnil několika mezinárodních houslařských soutěží.
Vzácné dřeviny pro výrobu nástrojů si nechával dovážet ze zahraničí. Ve své sbírce je mají nejen Svěcený a Šporcl, ale i Josef Suk a Václav Hudeček. Hrají na ně muzikanti po celé Evropě, v USA, Austrálii a v Japonsku. Nástroje Vladimíra Pilaře experti považují za dokonalé po tónové, výtvarné i řemeslné stránce.