Rušení dalších lůžek pacientům v krajských nemocnicích ublíží
Další rušení lůžek v oblastních nemocnicích Královéhradeckého kraje je vyloučeno. Nepřinese to žádný užitek, je to v rozporu s krajskou koncepcí zdravotnictví a bez hlubšího odůvodnění je to nesmyslné a zbytečné. Tak reaguje vedení krajského zdravotnictví na dohodu zdravotních pojišťoven a ministerstva zdravotnictví, ze které vyplývá, že v nemocnicích po celé zemi má plošně zmizet 10 tisíc lůžek.
„Takový nekoncepční krok nemá v našich nemocnicích žádné opodstatnění a nepřinese žádné výhody ani pacientům ani krajskému zdravotnictví. Nedávno jsme zrušili lůžka v nemocnicích v Opočně a v Broumově. Celkově nemocnice v našem kraji zeštíhlely v poslední době o celkem 170 lůžek: to byl vzhledem k celkovému počtu poměrně velký krok, nemocnice ZHKHK zrušily více než 10% lůžkového fondu,“ řekl ředitel Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Martin Scháněl.
Kraj má kvalitně zpracovanou koncepci krajského zdravotnictví, která například na úrovni státu stále chybí. Z krajské zdravotní koncepce, na které se před rokem dokončila také díky spolupráci s krajskými zástupci zdravotních pojišťoven či fakultní nemocnice, vyplynula možnost zrušení určitého počtu lůžek. K dohodě o jaká lůžka se jedná, již došlo v květnu tohoto roku. „V současné době jedou nemocnice na optimální výkon. Méně lůžek by pro pacienty neznamenalo žádný přínos, naopak zhoršení dostupnosti zdravotní péče. Navíc odvádíme více práce, než nám nyní zdravotní pojišťovny platí, nemáme problém naplnit vyhláškou stanovenou výkonnost,“ doplnil ředitel Scháněl.
V krajské zdravotnické koncepci hraje zajištění kvalitní a dostupné zdravotní péče pro obyvatele v kraji klíčovou roli. Krajské nemocnice se však bohužel nadále potýkají s problémem, kdy mají velmi nízký příjem ze zdravotních pojišťoven za jeden hospitalizační případ: inkasují o více než 2 tisíce korun méně než je celorepublikový průměr a o 14 tisíc korun méně než je průměr fakultních nemocnic. „V krajských nemocnicích poskytujeme vysoce kvalitní a dostupnou péči pro občany kraje, za kterou hradí pojišťovny, ve srovnání s velkými nemocnicemi, málo peněz. Balík peněz na zdravotnictví je omezený, meziročně klesá. I z tohoto pohledu chápeme snahu rušit nemocniční lůžka především jako možné lobby velkých, ministerstvem zřizovaných nemocnic. Na to by pak doplácely právě menší krajské nemocnice, poskytující kvalitní a ve finále i levnější péči,“ uvedl ředitel Martin Scháněl.
Kraj řídí čtyři oblastní nemocnice v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově a Jičíně a městskou nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem.