Ptačí chřipka? Obce už vědí co dělat
Kvůli nebezpečí souvisejícím s ptačí chřipkou informovali včera 28. února pracovníci Krajské veterinární správy v Hradci Králové spolu se zástupci královéhradeckého krajského úřadu starosty všech patnácti pověřených obcí s rozšířenou působností. Obce prostřednictvím starostů již vědí co mají dělat při nálezu těl mrtvých ptáků či při vyhlášení mimořádných veterinárních opatření.
„Účastníci obdrželi elektronický operační manuál jak se chovat při výskytu ptačí chřipky,“ řekl vedoucí oddělení krizového řízení kraje František Žváček. Podle něho také obyvatelé kraje mohou získat informace k ptačí chřipce na webových stránkách Státní veterinární správy: www.svscr.cz .
„Přímé ohrožení obyvatel kraje nehrozí, ale nemůžeme toto nebezpečí podceňovat. Je důležité, aby lidé věděli, co mají v kritické situaci dělat a na koho se obrátit,“ řekl královéhradecký hejtman Pavel Bradík.
Chřipka komplikuje život v zoo, návštěvníci se nemusí bát
Nebezpečí nákazy ptačí chřipky již dělá potíže některým institucím v Královéhradeckém kraji. Například Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem, která má ve svých chovech na osm set ptáků, musí již nyní investovat do zvýšení jejich ochrany.
„Desítky tisíc korun nás bude stát vztyčení sítí nad výběhem plameňáků o rozloze zhruba dvě stě metrů čtverečních. Betonovat nyní, kdy mrzne, je navíc velmi komplikované. Naše kolekce plameňáků, která čítá na osmdesát kusů, je nesmírně cenná. Nemůžeme si dovolit cokoli podcenit,“ řekla ředitelka dvorské zoo Dana Holečková.
Opatření se nijak nedotknou návštěvníků, kteří si mohou prohlédnout všechny expozice, které jsou přístupné v zimě. „Na zimu jsou ptáci v zimovištích a návštěvníci nebudou o jejich prohlídku ošizeni,“ dodala ředitelka.
Zhruba čtyři stovky ptáků by chtěla zoo vakcinovat. „To však zatím v České republice není povoleno,“ doplnila ředitelka zoo.
Zoo také musela kvůli hrozbě možné nákazy přemístit tři desítky ptáků ze safari do uzavřených zimovišť. „Stěhování se týkalo šestnácti kormoránů a čtrnácti hus velkých, které trávily zimu v safari ve volných výbězích. Za krmením do safari se slétali i divocí ptáci, kteří byli v kontaktu s našimi. Kvůli hrozbě této nákazy jsme museli zrušit chov perliček domácích, které volně pobíhaly po afrických výbězích,“ sdělila Holečková.