První ročníky středních škol jsou zaplněné jen z poloviny
Začátek letošního školního roku zastihl první ročníky některých středních škol v Královéhradeckém kraji jen poloprázdné. Podle dlouhodobých statistik bude v budoucnu i nadále studentů ubývat. Kraj musí na tuto situaci reagovat - s největší pravděpodobností navrhne provést změny v rejstříku škol a snížit počty tříd v těch školách, které jsou úbytkem žáků postiženy nejvíce.
„Nabídka volných míst pro studium příslušných oborů vysoce převyšuje jejich poptávku. Podle statistických údajů je pro letošní školní rok v Královéhradeckém kraji neobsazená asi polovina míst v prvních ročnících středních škol, přičemž ze základních škol vyšlo necelých 6000 žáků,“ řekl krajský radní Jiří Nosek, který je odpovědný za oblast školství.
S úbytkem studentů v prvních ročnících středních škol souvisí i řada dalších problémů. Jedním z nich je například ten, že do některých oborů jsou přijímáni žáci bez potřebných studijních předpokladů, kteří pak v mnoha případech v počátku studia musí přestoupit na jiné obory, které jsou pro ně vhodnější. To může poznamenat jejich psychiku i vztah k dalšímu vzdělávání. Dalším negativem je, že úroveň vyučování na těchto školách klesá, protože se přizpůsobuje právě těmto žákům. Podle výzkumů Ústavu pro informace pro vzdělávání bude do roku 2015 středoškoláků v kraji stále ubývat.
„Snížením počtu vypisovaných tříd by se tyto problémy vyřešily. Především gymnázia by dál plnily roli výběrové školy. Naším cílem je přiblížit počet vypisovaných míst v prvních ročnících středních škol počtu studentů, kteří budou skutečně přijati,“ dodal radní Nosek.
Královéhradecký kraj jako zřizovatel většiny středních škol se snaží postupovat co nejhospodárněji. Snížením počtu tříd na některých školách je možné ušetřit v oblasti školství finance, které bude možné investovat do rozvoje jiných perspektivních školských zařízení. Učitelé by navíc při úbytku vypisovaných tříd, ale jejich větší naplněnosti, mohli být lépe odměňováni.
Královéhradecký kraj je v současné době zřizovatelem stovky škol či školských zařízení. Patří mezi ně mimo jiné gymnázia, průmyslové školy, vyšší odborné školy, odborná učiliště či základní speciální školy.