Průzkum: Sociální pracovníci mají zájem o další vzdělávání
Sociální pracovníci v regionu mají zájem o další vzdělávání. Zdokonalovat by se chtěli například v problematice dávek hmotné nouze či dávek v nezaměstnanosti nebo v sociální práci s jednotlivci. Vyplývá to z průzkumu, který si nechal zpracovat Královéhradecký kraj, aby dále vylepšil kvalitu a dostupnost sociálních služeb.
„Průzkum ukázal, která témata považují odborní pracovníci v sociálních službách za potřebná a ve kterých by se rádi dále vzdělávali“ uvedl Miroslav Uchytil, krajský radní pro sociální oblast. Výsledky průzkumu ukázaly, že zájem pracovníků o jednotlivá témata je ovlivněn typem sociální služby, v rámci které působí, absolvováním předchozích vzdělávání či cílovou skupinou, s níž pracují. Přesto se na velké části témat shodli. „Preferovaných témat je poměrně mnoho, z analýzy jich vzešlo přibližně padesát pro každou cílovou skupinu. Jde zejména o oblast přímé práce s klientem, oblast standardů kvality a osobnostní rozvoj,“ doplnil radní Uchytil.
Pracovníci sociálních odborů městských úřadů by uvítali vzdělávání zaměřené zejména na sociální práci s jednotlivcem, dávky hmotné nouze a dávky v nezaměstnanosti a vzdělávání v oblasti prevence syndromu vyhoření. Pracovníci organizací poskytujících sociální služby by se rádi vzdělávali zejména v přímé práci s nekomunikujícím a nespolupracujícím klientem, ve specificích sociální práce se seniory a v individuálním plánování s klientem. Manažeři sociálních služeb by vedle jmenovaných kurzů uvítali dlouhodobý manažerský výcvik, jakousi obdobu MBA programů, jenom se specializací na provoz sociální ch služeb.
„Analýza vzdělávacích potřeb byla založena na rozsáhlém dotazníkovém šetření, v rámci něhož byla oslovena významná část poskytovatelů a zadavatelů sociálních služeb. Ke svým vzdělávacím potřebám se vyjádřilo asi 1200 pracovníků. Výsledky průzkumu budou kraji sloužit při tvorbě Plánu rozvoje sociálních služeb v Královéhradeckém kraji a projektování vzdělávání v sociální oblasti,“ doplnil radní Uchytil.
Výsledky průzkumu, který byl realizován v rámci projektu financovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, jsou zveřejněny na webových stránkách Královéhradeckého kraje v sekci Sociální věci.