Projekt Křížová cesta

17. 6. 2005 Autor: Zuzana Kuchařová

Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje schválilo ve čtvrtek 16. června 2005 na svém šestém zasedání 2005 "Projekt Křížová cesta". Projekt Křížové cesty zařadila Rada Krajského úřadu Královéhradeckého kraje jako jednu z kulturních priorit do svého Programového prohlášení.

Občanské sdružení Křížová cesta, jehož členy je patnáct předních českých sochařů - napříč generacemi a republikou - se vztahem k východním Čechám (mnozí z nich se tu narodili, jiní tu žijí, všichni zde realizovali svá díla), má v úmyslu v průběhu 4-5 let vytvořit v oblasti Kuksu galerii pískovcových soch pod širým nebem. Tento projekt navazuje na dávnou myšlenku Křížové cesty (Kalvárie) hraběte F. A. Šporka, která se však v minulosti neuskutečnila pro spory mezi Šporkem a žirečskými jezuity.

Nová verze Křížové cesty bude vyjádřením cesty utrpení, naděje i vzkříšení, která je aktuální i dnes v 21. století a srozumitelná lidem bez rozdílu vyznání. "Každý z nás přece tak či onak putujeme svou Křížovou cestou," domnívají se autoři, jejichž záměr vítá hejtman Pavel Bradík, stejně jako královéhradecký biskup Dominik Duka. Ten k projektu dodává: "Křížová cesta se stává jistým symbolem a modelem pro lidský život a utrpení, především však dává odpověď na otázku, jak přijmout zklamání, bolest a utrpení. Utrpení nemá vést člověka k uzavření, ale má se stát pomocí pro druhé. Považoval bych za velmi dobré rozšířit čtrnáct zastavení o patnácté, kterým je vzkříšení. Současná civilizace potřebuje zviditelnit symbol naděje."

Předseda Občanského sdružení a dramaturg Křížové cesty prof. akad. sochař Vladimír Preclík vnímá patnáct sochařských zastavení v krajině nejen jako osobní stanovisko tvůrčích individualit, ale současně i jako příležitost vzdát poctu sochařskému géniu - Matyáši Bernardu Braunovi.

Křížová cesta bude navazovat na turistickou stezku, vedoucí k blízkému Braunovu Betlému. Hejtman Pavel Bradík je přesvědčen, že její realizace v budoucnu přinese zajímavou možnost, jak zvýšit zájem turistů o Kuks a přihlásit se tak ke kulturnímu a historickému odkazu této v Čechách dosud málo doceněné a přitom výjimečné středoevropské lokality.